3 czerwca my, czyli klasa 4a wraz z wychowawcą Joanną Kajda oraz opiekunem – Zbigniewem Kuśnierzem - udaliśmy się na wycieczkę do Ostródy. Pierwszym punktem na naszej liście był Zamek Krzyżacki. Obecnie spełnia on rolę muzeum historycznego miasta i regionu ostródzkiego, posiada w swoich zbiorach obiekty pochodzące z wykopalisk archeologicznych, przedmioty użytkowe i pamiątki związane z życiem mieszkańców i ważnych postaci związanych z historią miasta. Oprócz zwiedzania sal muzealnych, uczestniczyliśmy w warsztatach bicia szeląga, którego każdy z nas otrzymał na pamiątkę pobytu w zamku. Następnie udaliśmy się na spacer po molo, skąd podziwialiśmy uroki jeziora Drwęckiego. Jednak największą atrakcją okazał się ostatni punkt wycieczki – Park Trampolin w Ostródzie.. Pod okiem animatora odbywały się skoki, akrobacje i inne wariacje! Swoich sił próbowaliśmy na torze Ninja i Parkour, utrzymywaliśmy równowagę na torze z gąbkami, walczyliśmy jak prawdziwi Gladiatorzy! Zabawa w parku to ogromna ilość emocji, dużo radości i śmiechu! A Ostróda to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać!
Wycieczka do Ostródy
- 4
Innowacja pedagogiczna „Bezpieczniej wiedzieć”
- 17
W roku szkolnym 2020/2021 klasy III a i III d uczestniczyły w innowacji pedagogicznej „Bezpieczniej wiedzieć”. Inspiracją do opracowania innowacji była potrzeba edukowania uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci podczas innowacji poznały zasady zachowania bezpieczeństwa w domu, szkole i innych środowiskach społecznych, wdrożyły odpowiednie postępowanie w sytuacji zagrożenia życia, wypadku oraz nabyły praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w realnych wydarzeniach.Podczas zajęć gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli służb: policję, straż pożarną, straż graniczną, wojsko polskie oraz ratowników medycznych. Uczniowie odwiedzili również wymienione placówki.Po zakończeniu cyklu przeprowadzony został test wiadomości teoretycznych, jakie dzieci uzyskały z zakresu pierwszej pomocy. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe (klasa III a –Filip Czerniawski;klasa III d – Antonina Szerejko). Po ostatnich zajęciach przeprowadzony został również konkurs plastyczny, mający na celu stworzenie plakatu zachęcającego do niesienia pomocy potrzebującym. Autorzy najpiękniejszych prac wyłonionych przez komisję zostali nagrodzeni upominkiem (klasa III a – Paula Tytło, Miłosz Kalinowski, Szymon Zawadzki; klasa III d – Alexandra Onyszczak, Julia Karaźniewicz, Marcel Jaroszewski, Antonina Szerejko). Wszyscy uczniowie otrzymali dyplom za aktywny udział w zajęciach.
Rodzinnie i wesoło czyli Dzień Dziecka w klasie I D
W sobotę 4 czerwca z okazji Dnia Dziecka, w Dworku Dębówko odbyło się ognisko uczniów klasy I D wraz z rodzicami. Wspólne pieczenie kiełbasek oraz zabawy na świeżym powietrzu sprawiły radość nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom.
Te miłe chwile na pewno długo pozostaną w naszej pamięci.
Beata Złonkiewicz4
Prawdziwa podróż w czasie szlakiem Parku Etnograficznego w Olsztynku
31 maja uczniowie II a i II b pojechali na wycieczkę, którą zorganizowaliśmy z okazji Dnia Dziecka. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie słynnego w naszym regionie skansenu w Olsztynku. Liczne zabytki na świeżym powietrzu to przede wszystkim budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Uczniów zainteresowały eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Pani przewodnik miała okazję odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących życia na wsi, ponieważ nasi uczniowie okazali się być bardzo zainteresowani tą tematyką. Następnie punktem wycieczki były warsztaty plastyczne. Uczniowie malowali na szkle. Powstały piękne obrazki o tematyce ludowej, które nasi uczniowie zabrali do domu. Na koniec wybraliśmy się do Huty Szkła Artystycznego w Olsztynku. To właśnie tam uczestniczyliśmy w prawdziwym pokazie powstawania szkła. Obserwując naszych uczniów w trakcie pokazu, mogliśmy zauważyć ogromne zainteresowanie tym, jak na ich oczach powstaje szkło. Prowadzący opowiadał również o historii, technologii i ciekawostkach związanych ze szkłem i jego produkcją. Tutaj nasi uczniowie pokazali, jak uważnie potrafią słuchać. Odpowiedzieli na wszystkie pytania prowadzącego. Jesteśmy pewni, że ta wycieczka na długo zostanie w pamięci naszych uczniów!
Zapraszamy do fotorelacji z naszego wyjazdu.
17
Jednodniowa wycieczka do Warszawy
- 14
13 maja 2022 r. roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od ,, Niewidzialnej Wystawy”. Na miejscu czekała na nas Pani przewodnik. To wyjątkowe muzeum dało nam możliwość przeżycia godzinnego życia tak, jak robią to niewidomi, ucząc nas doceniania tego, co mamy i empatii dla tych, którzy tego nie mają. Wystawa zrobiła na nas kolosalne wrażenie. Wyszliśmy z niej pełni przemyśleń i emocji, które pozostały w nas na długo.
Następnym celem wycieczki była wizyta na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Weszliśmy zwiedzić zamek w środku. Od razu zauważyliśmy piękny, bogaty wystrój jaki panował w komnatach zamkowych. Bardzo nam się podobało. Mieliśmy okazję zobaczyć na placu Starego Miasta pomnik Warszawskiej Syrenki.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając przez 3 godziny obiekt w grupach, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie.
Ostatnim miejscem wycieczki, które odwiedziliśmy to zwiedzanie Łazienek Królewskich.
Pani przewodnik opowiedziała nam ciekawą historię Pałacu. Na Wyspie wszyscy słuchaliśmy ją z zainteresowaniem. Dowiedzieliśmy się, że w średniowieczu w miejscu Łazienek znajdował się zwierzyniec służący jako miejsce polowań książąt mazowieckich.Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto. Niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. W późnych godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Bartoszyc.
II miejsce w X Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej
II miejsce w X Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej o puchar Burmistrza Miasta Bartoszyce "Handball Nova Mazur" zawodniczek UKS Jedynka Bartoszyce w roczniku 2008-2009.
13W turnieju wzięło udział 9 zespołów. Zawodniczki rozegrały 7 meczy, dwa przegrane z liderem turnieju i 5 wygranych.
We wszystkich meczach dziewczęta były skoncentrowane, dobra obrona i współpraca ze sobą, poprawa swoich błędów pozwoliła im wypracować srebrny medal
Gratulacje dziewczyny.
W tym samym czasie rywalizowali ze sobą chłopcy, dwa roczniki: 2011 i młodsi oraz 2009 i młodsi.
Wszystkie mecze rozgrywane były na 3 halach: w Bezledach, Mechaniaku i w hali BOSiR.
MVP Turnieju została Nikola Jankowska
W najlepszej "7" znalazła się Nikola Justynowicz
Najlepszą zawodniczką drużyny została Lena Tomaszewska
Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce UKS Siódemka Osowa Gdańsk
2 miejsce UKS Jedynka Bartoszyce
3 miejsce UKS Banino
4 miejsce MKS Pogoń Siedlce
5 miejsce UKS Kowalewo Pomorskie
6 miejsce AZS Włocławek
7 miejsce KS Victoria Piaseczno
8 miejsce UKS Kontra Warszawa
9 miejsce SSPR Szczypiorniak Ustka
Skład zespołu: Lena Kutryb i Maja Czupajło, Nikola Jankowska (46), Amelia Ledochowicz (40), Nikola Jankowska (16), Gabriela Waraksa (10), Zuzanna Buraczewska (8), Aleksandra Szanciło (8), Wiktoria Flis (6), Amelia Kosińska (4), Julia Adamczuk (2), Urszula Iwaniak (2), Lena Tomaszewska (2), Karolina Dyszkowska (1), Natalia Melerska
Trener: Magdalena Lewandowska
Wizyta Przedszkola Publicznego nr 9 w naszej szkole
- 3
27 maja grupa "Kotki" z Przedszkola Publicznego nr 9 odwiedziła naszą szkołę. Uczniowie klasy III d przeczytali przyszłym uczniom wiersze Jana Brzechwy oraz porozmawiali o szkole. Sześciolatkowie z zaangażowaniem słuchali trzecioklasistów, a w międzyczasie zadawali pytania. Pod koniec spotkania goście zwiedzili naszą szkołę, zobaczyli m.in. świetlicę, halę sportową oraz gabinet Pani Dyrektor.
Chłopcy z Jedynki Wicemistrzami Województwa!!!
- 14
23 maja 2022r. w Kętrznie odbył się Finał Wojewódzki Szkolnego Związku Sportowego Igrzyska Dzieci w piłce ręcznej chłopców.
Drużyna chłopców spisała się na medal zostając wicemistrzami województwa.
Skład zespołu: Michał Kaliczyński, Nikodem Kaliczyński, Filip Waszkiewicz, Bartłomiej Monkiewicz, Dawid Opałka, Filip Gąsior, Karol Brejnak, Gomoliński Jakub, Alan Kania, Adam Bieńkowski, Tomasz Rozkowicz, Maciej Możejko
Opiekun: Magdalena Lewandowska
IV miejsce w Mistrzostwach Polski piłkarek ręcznych z SP1 Bartoszyce
- 18
W dniach 20-22.05 2022r. odbyły się w Dźwirzynie Ogólnopolskie Igrzyska Dzieci w piłce ręcznej dziewcząt Szkolnego Związku Sportowego, w których drużyna dziewcząt z SP1 Bartoszyce reprezentowała nasze województwo i zajęła IV miejsce.
Jest to bardzo duży sukces naszych dziewcząt. I miejsce w Finale wojewódzkim dało im możliwość uczestnictwa w tych zawodach.
W Mistrzostwach wzięło udział 8 drużyn: Warszaw, Łódź, Wąbrzeźno, Buk, Przywidz, Brodnica, Bystra, Bartoszyce. Dziewczęta rozegrały 6 meczy. Pierwsze trzy mecze rozegrane w grupie: z Przywidzem 16:14, z Łodzią 25:12, z Brodnicą 15:17.
Następnie ¼ Finału mecz z Bukiem wygrany 21:16, mecz ½ Finału z Bystrą 13:17 i mecz o 3 miejsce po zaciętej walce przegrywamy z Wąbrzeźnem 23:14.
Amelia Ledochowicz znalazła się w najlepszej siódemce turnieju.
Ale wszystkim dziewczynom z drużyny należą się wielkie gratulacje, bo wszystkie zapracowały na swój sukces.
Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce Warszawa
2 miejsce Bystra
3 miejsce Wąbrzeźno
4 miejsce Bartoszyce
5 miejsce Buk
6 miejsce Przywidz
7 miejsce Brodnica
8 miejsce Łódź
Skład drużyny SP1 Bartoszyce
Amelia Ledochowicz (44),Amelia Kosińska (16), Gabrysia Waraksa (13),Nikola Justynowicz (12),Lena Tomaszewska (9), Aleksandra Poświata (8),Nicola Kaczanowska (1),Maja Czupajło, Karolina Dyszkowska, Nadia Siemońska, Wiktoria Czunkiewicz, Maja Gałuszka, Sandra Borys, Aurelia Martusewicz
Trener: Magdalena Lewandowska
KOLONIA LETNIA
W poniedziałek, 23.05.2022 r. o godz. 17, w SP nr 1 w Bartoszycach, ul. Traugutta 23, odbędzie się spotkanie rodziców dzieci wyjeżdżających na Kolonię Letnią nad Bałtykiem, w terminie 16 – 27.07.2022 r. organizowanąprzez UKS ,, Jedynka’’ w Bartoszycach.
Danuta Koman
Finał był nasz !!!
- 4
Drużyna dziewcząt SP1 zajęła 1 miejsce w Mistrzostwach Województwa W- M SZS w piłce ręcznej dziewcząt rocznik 2009 i mł., które odbyły się 11 maja 2022r. w Bartoszycach na hali BOSiR. Wybrano najlepszą "4" turnieju, wręczono medale i puchary dla najlepszych drużyn.
Nagrody wręczała p. Dyrektor Grażyna Sielawa
Dzięki wygranej nasza szkoła będzie reprezentować województwo warmińsko-mazurskie w Ogólnopolskich Igrzyskach Dzieci w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców 19-22.05 w Dźwirzynie.
Skład zespołu: Amelia Ledochowicz, Nikola Jankowska, Lena Tomaszewska, Gabriela Waraksa, Aleksandra Poświata, Amelia Kosińska, Wiktoria Czunkiewicz, Nadia Siemońska, Karolina Dyszkowska, Maja Czupajło, Maja Gałuszka, Nicola Kaczanowska, Aurelia Martusrwicz, Sandra Borys, Justyna Jastrzębska
Trener: Magdalena Lewandowska
Rekrutacja do szkoły muzycznej
SZANOWNI RODZICE,
Uprzejmie informujemy, iż Szkoła Muzyczna I stopnia w Bartoszycach rozpoczęła zapisy na rok szkolny 2022/2023.
Zaproszenie do naszej szkoły kierujemy do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Przypominamy, że nauka w Szkole jest bezpłatna, prowadzona wyłącznie przez zawodowych muzyków, pod nadzorem i zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zainteresowane osoby prosimy o składnie wniosku wraz załącznikami w sekretariatach placówek w terminie do 20.05.2022 r.
Odpowiednie dokumenty, Wniosek, Regulamin Rekrutacji będą do pobrania na stronie: www.bartoszyce.pl w zakładce Szkoła Muzyczna oraz poniżej:
Do wniosku należy dołączyć:
-zaświadczenie lekarskie, o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w szkole muzycznej I stopnia, wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego);
-w przypadku dziecka, które w danym roku kalendarzowym nie ukończyło 7 lat – opinię poradni psychologiczno- pedagogicznej lub zaświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego.
Dla kandydatów do Szkoły Muzycznej I st. przeprowadza się badanie przydatności, polegające na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych (m.in. zaśpiewanie z pamięci piosenki, sprawdzenie poczucia rytmu, słuchu muzycznego, koordynacji ruchowej).
O dokładnej godzinie badania przydatności szkoła powiadomi telefonicznie.
Wstępne terminy badania przydatności na rok szkolny 2022/2023:
27.05.2022 r. (piątek) w Bartoszyckim Domu Kultury - od godz. 16.30
28.05.2022 r. (sobota) w Bartoszyckim Domu Kultury - od godz.10.00
10.06.2022 r. (piątek) w Bartoszyckim Domu Kultury
11.06.2022 r. (sobota) w Bartoszyckim Domu Kultury
W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt tel. pod numerem: 798 527 256
Zapraszamy!
Andrzej Mierzejewski
Dyrektor SM I st. w Bartoszycach
Koło Turystyczne Tuptusie z Jedynki
- 2
Koło Turystyczne Tuptusie z Jedynki razem z innymi uczniami klas piątych kolejny raz poznawali i podziwiali uroki naszego regionu. Tym razem wyruszyliśmy do Lidzbarka Warmińskiego. Na zamku Biskupów Warmińskich w ramach warsztatów edukacyjnych poznawaliśmy historię zamku, odwiedziliśmy zbrojownię i sale muzealne. Następnie przeszliśmy do Oranżerii Ignacego Krasickiego, z widokiem na ogrody, które były oczkiem w głowie ostatniego biskupa warmińskiego. Naszą wycieczkę zakończyliśmy spacerem uliczkami miasta , w trakcie którego nasza pani przewodnik opowiadała o historii miasta , zwracając uwagę na ciekawą zabudowę i pozostałości miejskiej fortyfikacji.
Święta majowe
2 maja 2022 r. obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Flagi Narodowej oraz święto Konstytucji 3 maja. Przygotowania zaczęliśmy już wcześniej, w tygodniu poprzedzającym, czyli 25.04.2022r.-29.04.2022r. Nasze działania w temacie ,,Tydzień dla Polski’’ były różne. Każdą klasopracownię udekorowaliśmy w barwach biało-czerwonych w chorągiewki, pompony, kwiaty, wstążki. W klasach IV-VIII na lekcjach plastyki uczniowiewykonali prace w grupach, pt. „Historia w obrazach’’ .Najładniejsze prace ozdobiły klasopracownie i korytarze szkoły. Na lekcjach języka polskiego młodzi poeci tworzyli wiersze. „Czaruję słowami o Polsce”. Na lekcjach muzyki uczniowie wspólnie śpiewali piosenkę,, Witaj majowa jutrzenko’’.
02.02.2022r. w poniedziałek nauczyciele wychowawcy i nauczyciele historii przeprowadzili lekcje ,, Konstytucja 3 maja prosto z zamku” we wszystkich klasach IV-VIII.
Tego dnia wszyscy wyglądali odświętnie, nasze stroje zdobiły kotyliony, serca i kokardki.
Ze szkolnego radiowęzła usłyszeliśmy wiele pięknych, współczesnych utworów o Polsce.
O godz. 13.00 wszyscy wzięliśmy udział w miejskich uroczystościach, koncercie patriotycznym na Placu Konstytucji oraz uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Orła Białego.
„Bieg po zdrowie”
- 10
We wrześniu 4a przystąpiła do Programu Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Głównym celem programu jest zapobieganie paleniu papierosów wśród uczestników zajęć, zarówno obecnie jak i w przyszłości, w ich dalszym życiu. Zajęcia realizowane były przy użyciu zróżnicowanych metod aktywizujących, które sprzyjają identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywują do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu. Uczniowie klasy 4a zrealizowali cały cykl tj. wszystkie sześć tematów na zajęciach z wychowawcą. Miejmy nadzieję, że program pomoże dokonać młodym osobom słusznych wyborów w przyszłości.
Lekcja o segregacji i recyklingu
- 9
27.04.2022r. w klasie IV c odbyła się lekcja edukacyjna dotycząca segregacji i recyklingu.
Lekcja została przeprowadzona przez pracowników firmy Eko-Bart. Podczas zajęć dzieci wykazywały się dużą wiedzą na temat segregacji odpadów, jednak przydzielenie niektórych odpadów do odpowiednich pojemników sprawiło uczniom problem. Dzięki tej lekcji uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie jak prawidłowo segregować śmieci, do jakiego pojemnika wrzucić butelkę po soku, przeczytaną gazetę, zużytą chusteczkę czy długopis. Lekcja uświadomiła nam, jak wiele odpadów produkujemy oraz, że można je ponownie wykorzystać pod warunkiem dobrej segregacji
2 kwietnia- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności z osobami z autyzmem, w naszej szkole przez okres dwóch tygodni odbywały się warsztaty sensoryczne, pt. „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, które zostały przeprowadzone przez p. Monikę Kot- Rogowską , p. Paulinę Muchę i p. Iwonę Kotficę. Warsztaty były przeznaczone przede wszystkim dla uczniów klas integracyjnych. Ich głównym celem było uświadomienie z jakimi problemami na co dzień borykają się osoby z autyzmem, a także docenienie i celebrowanie inności oraz wyjątkowości wszystkich ludzi.
Autyzm jest niewidoczny. Nikt nie może go zobaczyć. Nie jest też chorobą, ponieważ nie można go wyleczyć, ani się nim zarazić. Jednak sprawia, że doświadczanie świata przez osoby autyzmem jest czasami zupełnie inne. Autyzm to po prostu inny sposób patrzenia na świat i ma to związek z pracą mózgu. Każdy mózg jest inny i wyjątkowy. To jeden z powodów, które sprawiają, że ludzie różnią się między sobą: temperamentem, osobowością, zainteresowaniami czy talentami. Pomimo całej gamy różnic – wszyscy jesteśmy członkami rodzaju ludzkiego i zasługujemy na szacunek oraz bezwarunkową akceptację.
Niekiedy to, co odczuwają osoby z autyzmem poprzez zmysły – boli, wywołuje niepokój lub złość. Mogą mieć nadwrażliwość lub niedowrażliwość na niektóre bodźce dźwiękowe, wzrokowe, węchowe, smakowe lub dotykowe. Autyzm wprowadza zmysły w błąd. Przytłaczające mogą być głośne lub niespodziewane dźwięki, pewne rodzaje dotyku, zapachy, konsystencja i kolor jedzenia czy widzenie zbyt dużo rzeczy w tym samym czasie. Czasem w ogóle nic nie czują.
Podczas teoretycznej części warsztatów uczniowie dowiedzieli się m.in. dlaczego autyzm nie jest chorobą, czym charakteryzuje się to zaburzenie, poznali różnice w funkcjonowaniu osób z autyzmem i z zespołem Aspergera. Zaprezentowano metody komunikacji, jakimi posługują się uczniowie z zaburzeniami mowy. Omówiliśmy również krótkie filmy przedstawiające świat widziany z perspektywy osoby z autyzmem.
36Uczniowie na zajęciach, dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, mogli doświadczyć świat widziany autystycznymi zmysłami. Ich zadaniem było rozpoznanie przedmiotów codziennego użytku z zawiązanymi oczami i w grubych rękawicach, by odczuć jak trudno poznawać rzeczy, gdy nasze ręce czują inaczej. Rozpoznawali także intensywne zapachy, aby zrozumieć osoby z nadwrażliwością węchową, które czują zapachy nawet wtedy, kiedy inni ludzie ich nie odczuwają, co może powodować dezorientację i gorsze samopoczucie. Uczniowie mieli okazję przekonać się jak trudno skoncentrować się, usłyszeć i zrozumieć czytaną przez nauczyciela treść, podczas gdy nie widzą nauczyciela a koledzy dodatkowo hałasują utrudniając cały proces, innym wyzwaniem było zagranie w grę „Gorący ziemniak”, ale w hałasie – przy dźwiękach płaczącego dziecka, piły spalinowej, kosiarki do trawy czy dzwoniącego telefonu. Uczniowie próbowali wykonać dyktando graficzne według instrukcji czytanej przez ucznia, w tym samym czasie dwie inne osoby czytały inne teksty. Zadanie udało się wykonać tylko nielicznym. Te ćwiczenia uświadomiły naszym uczniom z jakimi trudnościami mogą zmagać się osoby nadwrażliwe słuchowo w trakcie lekcji, ponieważ słyszą otaczające ich dźwięki z takim samym natężeniem. Inne zadania, które wykonali uczniowie to: wycinanie figur geometrycznych w grubych rękawicach, wyjmowanie małych kamyków schowanych w misce pełnej ryżu z zamkniętymi oczami, a także obrysowanie labiryntu z odbiciu lustrzanym.
"Drużyna Inki"
W środę 6 kwietnia uczniowie klas 6 i 7 naszej szkoły, mieli okazję uczestniczyć w zajęciach o tematyce historycznej, połączonych z warsztatami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki ciekawej prezentacji, młodzież poznała bliżej historię Danuty Siedzikównej ps. "Inka" - sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK i żołnierza wyklętego. W drugiej części spotkania odbyły się ćwiczenia pierwszej pomocy przy pomocy profesjonalnego fantoma. Dziękujemy organizatorom za ciekawe połączenie lekcji historii z zajęciami praktycznymi oraz za podręczne apteczki, które otrzymał każdy uczestnik spotkania.
MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA KLAS TRZECICH
Zgodnie z corocznym zwyczajem biblioteka szkolna zorganizowała konkurs dla trzecioklasistów mający na celu przyznanie tytułu Mistrza Pięknego Czytania. Pierwszy etap odbył się 22 marca i wzięło w nim udział 18 uczestników. Spośród nich komisja wyłoniła 5 finalistów. Ich zadaniem było piękne przeczytanie nieznanego im fragmentu książki Barbary Kosmowskiej pt. „Dziewczynka z parku”.
Oto lista laureatów:
Mistrz Pięknego Czytania – Aleksandra Kaczyńska z kl. 3b
Wicemistrz Pięknego Czytania – Lena Woszczak z kl. 3c
Wyróżnienia:
- Dominik Łomecki z kl. 3b
- Marcel Odziom z kl. 3a
- Antonina Szerejko z kl. 3d
Gratulujemy zwycięzcom!
Barbara Willner
Dominika Grykin-Tołoczko
Światowy Dzień Wody
22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
Obchody święta przyczyniają się do pogłębienia szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona.
Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów zostały przygotowane prace plastyczne na temat oszczędzania i dbania o wodę, które zostały umieszczone na gazetkach szkolnych.
Poprzez szkolny radiowęzeł usłyszeliśmy o obchodach Światowego Dnia Wody oraz wiele cennych informacji o tym, jak mądrze korzystać z zasobów wodnych.
O tym jak ważna jest woda przypomnieli sobie wszyscy uczniowie naszej szkoły, bo tego dnia mieli okazję ubrać się w odcienie koloru niebieskiego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tak aktywnie zaangażowali się w to wydarzenie.
Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło PCK
Archiwum Aktualności