24 marca 2025 roku odbyła się IV edycja powiatowego konkursu historycznego pod hasłem „Wybitni Polacy – Piastowie na tronie polskim: Bolesław Chrobry i Kazimierz Wielki”. Konkurs został zorganizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Bartoszycach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Marcel Jaroszewski i Oliwier Drabanek. Po wyrównanej rywalizacji, zajęli III miejsce. Gratulacje!
IV Powiatowy Konkurs Historyczny
Tydzień matematyczny w naszej szkole
- 44
W dniach 14-21 marca 2025 roku nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą matematyczną przestrzeń, gdzie nauka spotyka się z zabawą i wyzwaniami. Zorganizowany „Tydzień matematyczny” był pełen inspirujących aktywności, które rozwijały kreatywność, logiczne myślenie oraz pasję do matematyki. Całość została zorganizowana z ogromnym zaangażowaniem przez zespół matematyczny naszej szkoły, który zadbał o każdy szczegół, aby uczniowie mogli cieszyć się tym wyjątkowym wydarzeniem.
Poniedziałek – Mistrz Rachunków
Pierwszego dnia uczniowie zmierzyli się w zadaniach obliczeniowych, zdobywając tytuły Mistrzów Rachunku:
• Klasa 4: Justyna Romańczyk (4d)
• Klasa 5: Agata Kopertowska (5c)
• Klasa 6: Bartosz Krupski (6d)
• Klasa 7: Lena Śliwińska (7c)
• Klasa 8: Justyna Jastrzębska (8a)
Wtorek – Zabawy matematyczne
Dzień pełen rebusów i krzyżówek matematycznych pobudził kreatywność oraz logiczne myślenie uczniów.
Środa – Konkurs układania kostki
Rubika Siódma edycja wewnątrzszkolnego konkursu w układaniu kostki Rubika przyciągnęła wielu pasjonatów. Uczniowie udowodnili, że potrafią oderwać się od technologii i skupić na doskonaleniu koncentracji oraz umiejętności pamięciowych. W organizacji konkursu aktywnie uczestniczyły uczennice z klasy 7c, które pełniły rolę komisji, dbając o prawidłowy przebieg rywalizacji.
• Kategoria: jedna ścianka (klasy 1-3)
1 miejsce – Jakub Bednarski, 2 miejsce – Marcel Cembrzyński, 3 miejsce – Bartosz Owad
• Kategoria: cała kostka (klasy 4-8)
1 miejsce – Antoni Adamczuk, 2 miejsce – Stanisław Jakacki, 3 miejsce – Marcel Jaroszewski
Czwartek – Międzynarodowy Konkurs Kangur
Uczniowie mieli okazję zmierzyć się z zadaniami matematycznymi na światowym poziomie, uczestnicząc w prestiżowym konkursie „Kangur”.
Piątek – Warsztaty szachowe
Zajęcia szachowe zgromadziły licznych miłośników tej królewskiej gry. Krzysztof Kotowski, nasz specjalny gość, z pasją opowiadał o historii oraz tajnikach strategii szachowej. Na zakończenie pełnego emocji tygodnia uczniowie otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Zespół matematyczny serdecznie dziękuje Radzie Rodziców za wsparcie i zaangażowanie, które sprawiły, że Tydzień Matematyczny był jeszcze bardziej wyjątkowy. Wasze wsparcie motywuje uczniów do działania i pokazuje, że ich wysiłki są doceniane. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział w „Tygodniu matematycznym”!
Siła ruchu
Kształtowanie prawidłowych nawyków już od najmłodszych lat, może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju człowieka. Aktywność fizyczna u dzieci, niesie za sobą długą listę korzyści i pozytywnie rzutuje na ich rozwój i zdrowie. 18.03.25r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie "Siła ruchu". Starsi koledzy z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Bartoszycach zachęcając do częstej aktywności fizycznej zaprezentowali atrakcyjne zajęcia ruchowe. Bardzo dziękujemy za taki przekaz i świetną zabawę.
Spotkanie z poetką
Spotkanie z poetką Małgorzatą Mycio z okazji Światowego Dnia Poezji 21 marca w sali 101 odbyło się wyjątkowe spotkanie z bartoszycką poetką Małgorzatą Mycio, która podzieliła się swoją twórczością i opowiedziała o inspiracjach do pisania. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jej wierszy , zadawali pytania o proces twórczy i tajniki poezji. Nie zabrakło także akcentu młodej twórczości – jedna z uczennic zaprezentowała własne utwory, wzbudzając podziw i ciepłe reakcje publiczności . Atmosfera była pełna refleksji, wrażliwości i szacunku do słowa. Na zakończenie – pamiątkowe zdjęcie, które na długo zatrzyma wspomnienie tego poetyckiego spotkania!
7
Wizyta w Placówce Straży Granicznej w Bezledach
- 11
We wtorek 18.03.2025 r. klasa 8 b gościła w Placówce Straży Granicznej w Bezledach. Podczas wizyty uczestniczyliśmy w warsztatach z doradztwa zawodowego, których celem było poznanie zawodu funkcjonariusza straży granicznej. Dowiedzieliśmy się na czym polega taka praca, jakie cechy winien posiadać kandydat do wykonywania tego zawodu. Przedstawiono nam również możliwości kształcenia w celu zdobycia potrzebnych kwalifikacji. Mieliśmy okazję poznać specyfikę przejścia granicznego. Oglądaliśmy elementy wyposażenia funkcjonariuszy straży granicznej. Na etacie w Placówce SG razem z funkcjonariuszami zatrudnione są także psy. Jednego z nich oraz jego opiekuna mieliśmy możliwość poznać. Dowiedzieliśmy się jakie zadania stoją przed psem strażnikiem, jak wygląda jego szkolenie.
Odwiedziliśmy też Placówkę Granicznej Kontroli Fitosanitarnej.
Graniczna kontrola fitosanitarna ma na celu monitorowanie zdrowia roślin i produktów pochodzenia roślinnego przewożonych przez granice państw. To bardzo ważna procedura, zapobiegająca wprowadzeniu i rozprzestrzenieniu się szkodników i chorób roślin na terenie danego kraju.
Za parę miesięcy kończymy szkołę podstawową. Będziemy podejmować pierwsze decyzje związane z wyborem kolejnej szkoły i pierwsze decyzje dotyczące naszego życia zawodowego.
Być może niektórzy z nas wykorzystają zdobyte podczas warsztatów informacje i doświadczenia i swoją dalszą drogę edukacyjną i zawodową zwiążą ze służbą w SG.
Turniej Siatkówki Aktivo
Turniej Siatkówki Aktivo – sportowa rywalizacja w Bartoszycach! Wielkie emocje, sportowa walka i doskonała atmosfera – tak można podsumować Turniej Siatkówki Aktivo, który odbył się dnia 19.02.2025 na Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Słowackiego w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. W zawodach udział wzięły drużyny z sześciu szkół podstawowych: SP 7, SP 8, SP 3, SP 4, SP 1 z Bartoszyc oraz Szkoły Podstawowej w Bezledach. Młodzi siatkarze pokazali ogromne zaangażowanie i ducha fair play, walcząc o każdy punkt. Po niezwykle ekscytujacych meczach najlepsza okazała się SP 7 Bartoszyce, zdobywając pierwsze miejsce. Drugie miejsce wywalczyła SP 3 Bartoszyce, a na najniższym stopniu podium stanęła SP 4 Bartoszyce. Turniej miał na celu nie tylko sportową rywalizację, ale również integrację młodzieży i promocję aktywnego stylu życia. Trybuny pełne kibiców, głośne okrzyki wsparcia i zacięta walka do ostatniego punktu sprawiły, że atmosfera była wyjątkowa. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim drużynom za wspaniałą postawę! Podziękowania kierujemy również do organizatorów, trenerów i sponsorów, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia. Czy to początek nowej sportowej tradycji? Mamy nadzieję, że tak!
Zwolnieni z teorii
Uczniowie klasy 4 TI i 2 TPS Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bartoszycach w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii” zrealizowali projekt społeczny „Aktivo_2”. W ramach projektu, zespół przeprowadził warsztaty w Szkole Podstawowej nr.1 Uczniowie dowiedzieli się jaki wpływ ma na ich zdrowie ruch i aktywność fizyczna. Pokazaliśmy im, że oprócz przykrego obowiązku, na lekcji wychowania fizycznego może być również coś fajnego. Nie były to tylko teoretyczne zajęcia, więc w sposób praktyczny uczniowie będą mogli stwierdzić jaki rodzaj sportu jest dla nich odpowiedni.
Zmysły w naszym codziennym życiu
- 2
17.03.25r. uczniowie klasy I b przypomnieli sobie jak ważną rolę odgrywają zmysły (wzrok, smak, węch, dotyk, słuch) w naszym codziennym życiu. Podczas zabaw dzieci z przyjemnością rozpoznawały smaki (gorzki, słodki, kwaśny, słony), odgłosy z najbliższego otoczenia, wskazywały zmianę w ustawieniu przedmiotów oraz poznawały różne faktury.
SZALONA EKOLOGICZNA FRYZURA
- 16
18 marca Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pod nazwą „Szalona Ekologiczna Fryzura”, mającą na celu promowanie ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu oraz zwiększenie świadomości na temat ochrony środowiska. Uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością, tworząc nietypowe fryzury, które jednocześnie odnosiły się do idei ekologii. Celem akcji było zwrócenie uwagi na kwestie związane z recyklingiem, ochroną przyrody oraz zrównoważonym stylem życia, przy jednoczesnej zabawie i integracji społeczności szkolnej.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
DOMINO ROŚLINNE
- 4
W dniu 18 marca w klasie 5a odbyła się lekcja poświęcona rozpoznawaniu gatunków roślin, którąprzeprowadzono za pomocą gry edukacyjnej „Domino roślinne” przygotowanej przez nauczyciela. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda otrzymała odpowiedni zestaw kart do gry, zawierający ilustracje i nazwy różnych gatunków roślin. Gra polegała na układaniu domina, w którym uczniowie dopasowywali elementy zgodnie z zasadą wskazówek zegara.
Każda karta przedstawiała określoną roślinę, a zadaniem grup było połączenie ich w pary, tworząc logiczną i edukacyjną sekwencję, pomagającą w nauce rozpoznawania roślin oraz zapamiętywania ich nazw i cech charakterystycznych.
Lekcja okazała się zarówno świetną zabawą, jak i skuteczną metodą przyswajania wiedzy o roślinach, a uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem oraz współpracą w trakcie gry.
Aleksandra Nowokuńska
14 edycja ,, Noc Sów’’ jedyna taka noc w Polsce
14 marca 2025 roku w Parku Elizabeth w Bartoszycach odbyła się “Noc Sów”. W wydarzeniu, które trwało od godz. 19:00 do 20:30, uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z opiekunami. Mieliśmy okazje odkryć świat Sów poprzez nasłuchiwanie ich podczas spaceru w terenie. A wszystko to miało miejsce , w jedną z marcowych nocy, kiedy większość Sów jest najbardziej aktywna. Wcześniej w szkole miała miejsce prelekcja, podczas której uczestnicy mogli dowiedzieć się ciekawych informacji na temat sów i ich roli w ekosystemie. Spotkanie miało na celu popularyzowanie wiedzy o tych fascynujących ptakach oraz zbliżenie młodzieży do natury. Uczniowie dowiedzieli się również , jak dużą rolę Sowy pełniły w naszej kulturze i legendach.
Wydarzenie te było pełne fascynujących odkryć i niezapomnianych chwil. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni i zadowoleni z organizacji,, Noc Sów’’ , a także z bliskiego kontaktu z przyrodą. To była niezapomniana noc pełna magii!
Aleksandra Nowokuńska, Joanna Garwolińska
1
Ciśnij klatę
- 31
14 marca w naszej szkole odbyła się pierwsza część akcji "Ciśnij klatę" - czyli ćwiczenia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dziękujemy pani mł. kpt. Weronice Madej oraz panu st. asp. Bartoszowi Chilmanowiczowi za przeprowadzenie zajęć.
Kolonia letnia w Tatrach
Dzień Kobiet
- 2
Z okazji zbliżającego się święta Dnia Kobiet 07.03.25r. uczniowie klasy I b wybrali się do kawiarni „Młynek” w Bartoszycach. Chłopcy przygotowali swoim koleżankom słodką niespodziankę w postaci pysznych gofrów. Okazali się również niezwykłymi dżentelmenami podczas składania życzeń, wręczając dziewczynkom kwiatki. Każda młoda kobietka otrzymała również prezent niespodziankę – imienny breloczek. Dziękujemy wszystkim chłopcom za tak miły dzień oraz panu Adrianowi Łazorko, który uczestniczył w naszej wycieczce.
„Lektura w pudełku – Narnia”
- 8
Uczniowie klasy IV D przenieśli się do magicznej Narnii, tworząc niezwykłe szafy w pudełku inspirowane lekturą „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”. Na ubraniach zamieścili informacje o świecie przedstawionym, a na drzwiach – kluczowe wydarzenia i ciekawostki o autorze C.S. Lewisie. Projekt zachwycił starannością i pomysłowością, a uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem zarówno w jego wykonanie, jak i prezentację. Gratulujemy kreatywności i dziękujemy za magiczną podróż do Narnii
WITAMY W GRONIE CZYTELNIKÓW!
- 15
Jak co roku, w naszej szkolnej bibliotece miało miejsce ślubowanie czytelników klas pierwszych. Odbyło się ono w czerech turach: klasa Ib-3 marca, klasa Ic i d-4 marca, klasa Ia-6 marca. Uczniowie tych klas przybyli do biblioteki, która na pewien czas stała się wypożyczalnią skrzydeł. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, w jaki sposób wypożyczone skrzydła przenoszą czytelnika do świata wyobraźni. Obejrzeli bajkę w teatrzyku kamishibai o magii czytania, dowiedzieli się, na czym polega praca bibliotekarki oraz zapoznali z wystawą nietypowych książek. Ciekawym punktem uroczystości była scenka przygotowana przez uczennice klasy VII a: Anię Wronę, Maję Nowokuńską i Rozalię Sznitowską. Dziewczęta wcieliły się w rolę zniszczonych książek i pokazały konsekwencje niedbania o wypożyczone książki. Na koniec bibliotekarka-czarodziejka swoim magicznym piórem przyjęła każdego z czytelników do szkolnej biblioteki. Na pamiątkę uroczystości wręczyła uczniom książki J. Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza”. Barbara Willner
Aktywni Błękitni
- 4
Nasza szkoła już po raz kolejny bierze udział w programie „Aktywni Błękitni”. To szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów, tuż przed feriami zimowymi odbyło się spotkanie z zaproszonym gościem, dzielnicowym Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach, panem Piotrem Drozd. Pan policjant przypomniał dzieciom bardzo ważne zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Podczas zajęć uczniowie wykonali tematyczne zadania oraz utrwaliły numery alarmowe. Bardzo dziękujemy za cenną lekcję oraz poświęcony nam czas
Feliks Mądra Mrówka
- 4
05.03.25r. uczniowie klas I-III wybrali się do Bartoszyckiego Domu Kultury w celu obejrzenia edukacyjnego spektaklu teatralnego pt: „Feliks Mądra Mrówka”. Historia Feliksa – rezolutnej mrówki, która dzięki swojej inteligencji i zaradności pomaga chłopcu – ukazuje, jak ważne są współpraca, przyjaźń oraz troska o innych, a także szacunek nie tylko do przyrody, lecz także jej mieszkańców. Bohaterowie poprzez inscenizację podkreślali wartość rodziny, przyjaźni i szczerości. "Feliks-Mądra Mrówka" to nie tylko spektakl pełen emocji i przygód, ale także ważna lekcja dla młodych widzów o empatii, szacunku i odpowiedzialności.
Tłusty czwartek
Ostatni czwartek karnawału to ulubiony dzień każdego łasucha, a tych nie brakuje w naszej klasie. Uczniowie klasy I b poznali tradycje Tłustego Czwartku, rozwiązywali pączkowe zagadki , wykonali pracę plastyczną oraz uczestniczyli w różnorodnych zabawach tematycznych. To był bardzo słodki i radosny dzień.
3
WALENTYNKI
- 9
Dzień świętego Walentego jest jednym z najbardziej uroczych świąt obchodzonych w wielu zakątkach świata, także w Polsce. Co roku staramy się , aby ten dzień był wyjątkowy w naszej szkole.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i opiekuna tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka.
Walentynki od tajemniczych wielbicieli zostały dostarczone do swych adresatów przez przedstawicieli SU. Mieli oni naprawdę dużo pracy, bowiem nasi uczniowie wysłali w tym roku sporo serdecznych słów.
W tym dniu obowiązywał także specjalny kolor ubrania czerwony lub różowy. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i pracowników szkoły.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Archiwum Aktualności