.
Poznajemy zawód MUZYKA
Wycieczka klasy II D do Gminnego Centrum Kultury w Bezledach
12Muzyk to kolejny zawód poznany w tym roku szkolnym przez uczniów klasy II D w ramach projektu „Poznajemy zawody, zainteresowania naszych rodziców i znajomych”. W tym celu uczniowie udali się na wycieczkę do Gminnego Centrum Kultury w Bezledach. Na miejscu, dyrektor tego Centrum, pan Patryk Wasowicz, który od lat jest muzykiem, opowiedział na czym polega jego praca oraz innych muzyków, pokazał dzieciom profesjonalne studio nagrań, sale telewizyjną, a także sprzęt nagłaśniający w czasie imprez czy koncertów. Poza tym każdy uczeń mógł przez chwilę zagrać na perkusji oraz stworzyć własne nagłośnienie sali.
Dziękujemy wszystkim pracownikom Gminnego Centrum Kultury za mile spędzony czas.
Woda źródłem życia – wodne eksperymenty
- 9
W ramach programu „Aktywni Błękitni” uczniowie klas IV-V razem z Akademią Odkrywców zgłębiali tajniki wody.
Właściwości wody to ekscytujący temat. Woda jest najbardziej rozpowszechnionym, najbardziej znanym i jednocześnie najbardziej zagadkowym płynem na Ziemi, a możliwe, że nie tylko na tej planecie. Jej właściwości znacznie odbiegają od właściwości innych substancji o podobnej budowie. Uczniowie postanowili to sprawdzić wykonując ciekawe doświadczenia. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, jakie właściwości ma woda - co w niej pływa, co tonie, co się rozpuszcza, a co nie, jak zachowuje się woda po zmieszaniu z innymi substancjami, kiedy zmienia kolor. Uczniowie dowiedzieli się również, czym jest napięcie powierzchniowe i że woda ma „skorupę”. Te ciekawe spostrzeżenia pozwalają chociaż w niewielkim stopniu zrozumieć siłę i potęgę żywiołu, jakim jest woda.
Doświadczenia przyczyniły się do podjęcia działań związanych
z oszczędzaniem wody nie tylko w szkole, ale i w domu. Uczniowie zachęcali domowników do oszczędnego gospodarowania wodą poprzez zwracanie uwagi na umiejętne wykorzystanie jej podczas mycia naczyń, mycia zębów czy kąpieli.
Strażnik Czystych Wód
W środę 22 marca 2023 roku nasza szkoła włączyła się w akcję „Strażnik Czystych Wód" w ramach projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni”.
10Akcja ta polegała na oczyszczeniu z odpadów wód i terenów przylegających do zbiorników wodny. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
Tego dnia wyposażeni w worki i rękawiczki uczniowie klas 4a i 5a wraz z wychowawcami ruszyli do walki o czysty teren, zwracając szczególną uwagę na brzeg rzeki Łyny oraz okolice Jeziorka Mleczarskiego. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.
Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ
obchodzone corocznie 22 marca.28Celem tego święta jest przypominanie mieszkańcom naszej planety, jak ważna dla zdrowia i życia jest woda. Nie bez przyczyny Ziemia jest bowiem nazywana Błękitną Planetą.
Z tej okazji nie tylko uczniowie naszej szkoły, również nauczyciele i pracownicy włączyli się do akcji ubierając się na niebiesko, w barwy kropelek wody, a także przynieśli do szkoły wodę w bidonach i butelkach z wymiennym filtrem. Wychowawcy i pedagog szkolny przygotowali lekcje dotyczące tego najcenniejszego płynu na Ziemi, a dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne. Klasa 5c wraz z nauczycielką języka polskiego przygotowała krótkie przedstawienie o tym, że woda jest największym skarbem, którego musimy się mądrze używać
Akcja społeczno-edukacyjna "Konwalia"
Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550 rocznicę jego urodzin.
Nasza szkoła włączyła się w obchody tego wyjątkowego jubileuszu poprzez udziału w Akcji społeczno – edukacyjnej ,, Konwalia’’.
Inspiracją do zorganizowania akcji o takiej właśnie nazwie stał się XVI – wieczny wizerunek Mikołaja Kopernika z konwalią w dłoni, umieszczony w katedrze w Strasburgu jako ozdoba zegara astronomicznego. Autorem portretu jest szwajcarski malarz i ilustrator Tobias Stimmer.Konwalię w dłoniach Mikołaja Kopernika można odczytać jako ponadczasowy symbol wszechstronnych zainteresowań i zdolności naszego Rodaka.
O przebiegu Akcji „Konwalia” w naszej szkole informuje poniższy plakat.
Aktywni Błękitni w Bartoszycach - Wody Polskie Olsztyn
Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają
Dobrze wiemy, że aby dziecko mogło w pełni rozwinąć swój potencjał, musi czuć, że bliscy je kochają i naprawdę się o nie troszczą. Jeśli tego nie czuje, zaczynają się kłopoty. Aby zmniejszyć zjawisko przemocy w rodzinie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach zrealizował projekt pn. „Bliscy nie krzywdzą – bliscy kochają”.
W ramach projektu odbył się konkurs plastyczny, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Prace zostały ocenione przez komisję konkursową. Wyłoniono laureatów i wyróżnionych.
I miejsce – Julia Marcińczyk z kl. 7 b
II miejsce – Jakub Szcześniak z kl. 7 b
Wyróżnienie – Kornelia Siedlecka z kl. 7 b
Uczniowie: Jakub Kamiński z kl. 7 a oraz Bartosz Kolasa i Adam Skonieczko z kl. 7b dostali upominki za udział w konkursie.
Wszystkim uczniom GRATULUJEMY!
„Wdech – wydech – tech!” – Labolatoria Przyszłości
- 9
14 marca 2023r. w Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach odbyła się Wojewódzka Konferencja Technologiczna „Wdech – wydech – tech!” – Labolatoria Przyszłości i nowoczesne rozwiązania technologiczne w szkole.
Uczniowie klasy Vc wzięli udział w tym wydarzeniu uczestnicząc w warsztatach: „Lego Education Spike Essential”, Gogle VR, „Wykorzystanie drukarki oraz pisaków 3D”, „Mobilne Labolatorium Przyszłości”, „Mikrokontrolery”.
Nikola Jankowska podczas zgrupowania Kadry Narodowej Juniorek Młodszych w Płocku
Podczas zgrupowania w Płocku pierwsze dwa dni były to treningi, zgranie się kadry i współpraca w zespole. Następne dwa dni to pierwsza edycja Turnieju SMS Cup w kategorii dziewcząt: NLO SMS Płock, NLO SMS Lublin, NLO SMS Kalisz i Kadra Polski -Polska K2008.
Wszystkie mecze kadry były wyrównane, mimo to przegrała z SMS Lublin i SMS Płock, a wygrała i to zdecydowanie z SMS Kalisz, zdobywając w turnieju 3 miejsce. Nasza Nikola bardzo dobrze spisała się we wszystkich meczach zdobywając pierwszych 9 bramek w kadrze.
Liczymy na kolejne powołania Nikoli.
Magdalena Lewandowska
4
II miejsce i awans do Finału Mistrzostw Województwa w Piłce Ręcznej chłopców
6 marca 2023r. w Kętrzynie odbył się Półfinał 1 W-M SZS w piłce ręcznej chłopców szkół podstawowych rocznik 2010 i młodsi , w którym drużyna chłopców naszej szkoły zajęła drugie miejsce. Dało jej to awans do Finału Mistrzostw Województwa.
Gratulacje!!!
Skład drużyny: Bieńkowski Adam, Brejnak Karol, Chaciński Mateusz, Gąsior Filip, Gomoliński Jakub, Jagiełło Maciek, Kaliczyński Nikodem, Kania Alan, Malinowski Kamil, Możejko Maciej, Opałka Dawid, Rożkowicz Tomasz, Szerechna Kacper
Opiekunowie: Magdalena Lewandowska i Marek Wiszniewski
1
Klasa 8d podczas dwóch wycieczek do straży pożarnej i straży granicznej w Bezledach
W ramach doradztwa zawodowego klasa 8d poznawała bardzo ciekawe dwa zawody mundurowe: zawód strażaka i zawód strażnika granicznego.
12
Apel - prezentacja Tradycyjny Sad
Tradycyjny Sad
2W tym roku nasza szkoła przystąpiła do konkursuw ramach VI Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska -Tradycyjny Sad. Celem projektu jest poznaniei promowanie wiedzy na temat uprawy zdrowych owoców z drzew tradycyjnych wśród uczniów oraz społeczności lokalnej, a także założenie mini sadu starych odmian jabłoni na terenie szkoły. Uczniowie, którzy podjęli się tego zadania to Wielcy Sadownicy - uczniowie klasy II D : Justyna Romańczyk, Malwina Woźniak, Vanessa Czabaj, Nikola Holewa, Wiktoria Pańczyk, Maciej Popinigo, Jan Adamczuk, Jakub Gierasim, Oliwier Zdunek, Igor Nowak oraz koordynator projektu Beata Złonkiewicz.
To właśnie oni, w piątek 10 marca 2023r. przygotowali apel dla uczniów naszej szkoły, przedstawiając prezentacje na temat restytucji starych odmian drzew. Ponadto zachęcali wszystkich do współpracy i promowania projektu wśród bliskich oraz znajomych.
Prezentacja_Tradycyjny_Sad.pptx Wielkim Sadownikom życzymy owocnej pracy.
KASJER – SPRZEDAWCA
Poznajemy zawody, zainteresowania naszych rodziców i znajomych
11Po raz kolejny w ramach programu „Poznajemy zawody, zainteresowania naszych rodziców i znajomych” uczniowie klasy II D poznali nowy zawód. Tym razem ruszyli pieszą wycieczką do sklepu Rossmann, mieszczącego się w galerii Awangarda w Bartoszycach, by tam z bliska przyjrzeć się jak wygląda praca kasjera-sprzedawcy. Pani Marta opowiedziała na czym polega praca sprzedawcy i co należy do ich codziennych obowiązków.Następnieoprowadziła uczestników po wszystkich działach,zaprezentowała,jak korzystać z kasy samoobsługowej czy maszyny do wywoływania zdjęć. Jedną z atrakcji było to, iż każdy mógł włożyć fartuszek i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy pracownik sklepu Rossmann. Na koniec uczniowie mogli zaszaleć i zakupić wybrane przez siebie produkty.
Pracownikom sklepu Rossmann, dziękujemy za mile spędzony czas
KONKURS NA REBUS MATEMATYCZNY
Ogłaszamy konkurs na REBUS MATEMATYCZNY.
Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na rebus matematyczny. Regulamin konkursu znajduje się w załączniku.
Organizatorzy:nauczyciele matematyki
REGULAMIN KONKURSU NA REBUS MATEMATYCZNY
1. Organizatorzy
Nauczyciele matematyki w Szkole Podstawowej nr 1 im. Romualda Traugutta w Bartoszycach.
2. Cele konkursu
-
rozwijanie zainteresowania matematyką
-
popularyzacja matematyki wśród uczniów
-
inspirowanie do działań kreatywnych.
3. Tematyka konkursu
Konkurs polega na opracowaniu i wykonaniu rebusu matematycznego tak, aby utworzone hasło związane było z matematyką.
4. Uczestnicy
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VIII z naszej szkoły.
5. Warunki uczestnictwa
-
Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie jedną pracę.
-
Rebusy powinny być wykonane samodzielnie, muszą być pracami autorskimi.
Gotowe rebusy kopiowane z książek lub innych źródeł będą dyskwalifikowane. -
Format prac – A4, technika – dowolna.
-
Prace konkursowe będzie oceniało Jury powołane przez organizatorów.
-
Kryteria oceny:
-
zgodność z tematem
-
poprawność matematyczna
-
pomysł
-
estetyka wykonania.
-
-
Prace należy składać na ręce nauczycieli matematyki do 13.03.2023 r.
-
Na odwrotnej stronie pracy należy podać imię, nazwisko, klasę oraz hasło rebusu.
-
Każdy uczestnik konkursu otrzyma 20 punktów dodatnich z zachowania, laureaci otrzymają celujące oceny cząstkowe z matematyki.
Organizatorzy
-
Karta kwalifikacyjna do kolonii letniej w Tatrach-2023
Archiwum Aktualności