22 lutego 2017r. podczas lekcji wychowania fizycznego harcerki z klasy IA gimnazjum spędziły miło czas na lodowisku. Szlifowały jazdę na łyżwach i hartowały swój organizm. Magdalena Lewandowska
Harcerki na łyżwach
Niezwykłe przedstawienie
- We wtorek 21 lutego klasy IIId i VI a gościły w placówce Warsztatów Terapii Zajęciowej. Obejrzały tam sztukę pt. „Ogród Aiszy”w wykonaniu uczestników Warsztatów. Młodym widzom podobała się gra aktorów, którzy z artyzmem zaprezentowali się na scenie. Zachwyciły ich również nietypowe kostiumy uszyte przez panie terapeutki. Przedstawienie dopełniła kolorowa scenografia i wschodnia muzyka oddająca klimat miejsca, w którym rozgrywały się wydarzenia. Na zakończenie podziękowaliśmy gościnnym Warsztatom i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Barbara Willner
Zbiórka żywności dla bezdomnych zwierząt
- Uczniowie klasy IV pod okiem pani Małgorzaty Abucewicz zorganizowali zbiórkę żywności dla bezdomnych zwierząt. Zebrane dary zostały przekazane dla Stowarzyszenia Na Rzecz Pomocy Zwierzętom I Ochrony Przyrody ,,AZYL” w Bartoszycach.
Walentynki najmłodszych
- 14.02. dzieci z klas IIc i IIIa wspólnie obchodziły tak urocze święto jak Walentynki. Jedna z uczennic przygotowała i przeczytała informacje odnośnie tego święta . Następnie były zabawy no i oczywiście na koniec zdobienie serc gipsowych.
Literackie walentynki
- Klasa 1a tegoroczne walentynki spędziła w ciekawy sposób w Bibliotece Publicznej w Bartoszycach. Panie bibliotekarki zaprezentowały książki o miłości. Zaproponowały nam również udział w konkursie na fraszkę o walentynkach. Najwięcej emocji wzbudziły wybory miss i mistera. Życzymy wszystkim duuuużo miłości.
Wędrówka Małego Księcia
Uczniowie klasy 2a, podzieleni na grupy, podążali śladem Małego Księcia, zwiedzając kolejne planety. Zadanie polegało na przeanalizowaniu sytuacji bohaterów książki i sporządzeniu, na kartkach w kształcie koła, graficzno - słownego obrazu mieszkańca danej planety. Przedstawiciele kolejnych grup przykleili kartki-planety z notatkami na wcześniej narysowane orbity i przedstawili klasie swoje spostrzeżenia na temat mieszkańców planet jako przedstawicieli świata dorosłych. Zadanie to uświadomiło uczniom alienację prezentowanych postaci, to, że żyją w zamkniętych światach, nie rozumiejąc innych ludzi, i sami są przez nich nierozumiani. Ludzie ci krążą po swoich orbitach, są zajęci tylko sobą, swoimi problemami . Jeśli się nie otworzą na innych, pozostaną nieszczęśliwi i samotni. Jakże to cały czas aktualne!
Jak to się dzieje, ze żarówka świeci?
Realizując zadania dotyczące ochrony środowiska i oszczędności prądu, uczniowie klasy IId Szkoły Podstawowej nr 1 w Bartoszycach poznali zasady działania baterii i żarówek doświadczając na obwodach zamkniętych. Uczniowie poznali zjawisko tarcia, jako źródło powstawania prądu. Eksperymentowali z laską ebonitową i szklaną, poznali różne rodzaje elektrooszczędnych żarówek i ich zasad świecenia. Zajęcie o elektryczności było okazją do uświadomienia uczniom konieczności oszczędzania prądu przez człowieka.
Inscenizacja "Proszę państwa, oto Rok!". Zielona flaga
We środę 11.01.2017 uczniowie klasy II a zaprezentowali inscenizację pt. "Proszę państwa, oto Rok" , w której wystąpiło dwanaście kolejnych miesięcy. Każdy z nich przedstawił się opisując swoje charakterystyczne cechy.Ten krótki spaktakl z zainteresowaniem obejrzały dzieci z grupy przedszkolnej. Nagrodziły aktorów gromkimi brawami.
Międzynarodowy Eko - Certyfikat Zielonej Flagi
25 listopada 2016r. w Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie międzynarodowych Eko - Certyfikatów Zielonej Flagi za rok szkolny 2015/16. Uroczystość wręczenia certyfikatów prowadziły Koordynatorki Programu Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie, Panie Agnieszka Pabis i Agata Tkaczyk. W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy placówek województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, którym przyznano Certyfikaty Zielonej Flagi lub Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. „Zielona Flaga” jest prestiżowym, międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom i przedszkolom. Nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT ZIELONEJ FLAGI na okres 1 roku.
Zima w szkolnym ogrodzie. Zielona flaga
W piątek 13.01.2017 uczniowie klasy II a podziwiali zimę w szkolnym ogrodzie. Dzięki pomocy pana Grzegorza mogli dokarmiać ptaki, uzupełniając pokarm w ptasich stołówkach. Opady śniegu sprzyjały obserwacjom śniegowych platków oglądanych pod lupą. Wszyscy mogli podziwiać niepowtarzalne kształty białych gwiazdek. Luba Lech
,,Babcia i Dziadek dziś świętują"
19.01. w ,,zerówce" odbyła się uroczystość z okazji zbliżających się Dni Babci i Dziadka. Dzieci w odświętnych strojach recytowały wiersze o Babci i Dziadku, śpiewały piosenki, prezentowały tańce. Następnie wręczyły własnoręcznie wykonane laurki i złożyły życzenia. Nie jednej Babci zakręciła się łza w oku... Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na poczęstunek, który przygotowali Rodzice. Spotkanie to przyniosło wiele radości dzieciom i przybyłym Gościom i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Naszym wyjątkowym Gościom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności i dziękujemy za wspólnie spędzony czas
Wigilia klasy IId
- Tuż przed świętami uczniowie z rodzicami klasy IId zorganizowali klasową wigilię. Przy pięknie zastawionym stole uczniowie i nauczyciele uczący w klasie złożyli życzenia, śpiewali kolędy, które w tym roku były pięknie przygotowane na Jasełka szkolne.Życzymy Wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku. Wychowawca Anna Jodko
„Integracja społeczna osób z autyzmem”
Uczniowie z klasy IIIa wzięły udział w warsztatach –„Integracja społeczna osób z autyzmem” prowadzonych przez SOSW w Bartoszycach . Zajęcia były prowadzone w Bartoszyckim Domu Kultury. Przygotowane były różnego typu zajęcia: dzieci dowiedziały się dużo o autyzmie, miały tez okazję pobawić się wraz z harcerzami, a także brały udział w przygotowanych doświadczeniach.
,,Betlejemska dobranocka"
,,Betlejemska dobranocka" to tytuł tegorocznych bożonarodzeniowych jasełek, które przygotowali uczniowie klasy IIa i IId pod kierunkiem wychowawców Pani Lubomiry Lech i Anny Jodko W postaci z bajek m.in Kopciuszka, Calineczki, Pinokia, Jasia i Małgosi, Czerwonego Kapturka, pastuszków wcielili się uczniowie i doskonale je zagrali. Tegoroczne jasełka były nieco inne, ale doskonale oddały czas oczekiwania i narodzin małego Jezusa. Śpiew kolęd i świąteczna sceneria przywołała Święta Bożego Narodzenia. Anna Jodko
„Opowieść wigilijna”
By doświadczyć teatru i obejrzeć dobrą sztukę, nie trzeba daleko jechać. 22 grudnia 2016r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Bartoszycach wystawili „Opowieść wigilijną” Charles’a Dickensa. Uczniowie przedstawili ją w oryginalnej wersji językowej. Młodzież biorąca udział w przedstawieniu, miała okazję wcielić się w role głównych bohaterów, zapoznać się z literaturą brytyjską, jak również wykorzystać znajomość języka angielskiego w praktyce.
Przedstawienie wyreżyserowały nauczycielki języka angielskiego. Było to nie lada wyzwanie - przygotowanie historii zrzędliwego sknery, która doczekała się tak wielu realizacji filmowych czy teatralnych i to w języku Szekspira! Sztuka spotkała się z entuzjastyczną reakcją publiczności.
Przesłanie dzieła Charles’a Dickensa okazało się nadal aktualne. Sztuka opowiada o magii Świąt Bożego Narodzenia. Święta to czas zjednoczenia i przebaczenia, czas, który jest w stanie zmiękczyć nawet najbardziej zatwardziałe serca. Po przedstawieniu aktorzy spuentowali sztukę mówiąc, że każdy człowiek póki żyje, może zmienić się na lepsze i naprawić swe błędy, a dobrą do tego okazją jest Boże Narodzenie.
Pamiętajmy o tym, że zawsze warto być dobrym człowiekiem, a na zmiany nigdy nie jest za późno.
Bożonarodzeniowe dekoracje. Zielona flaga
W grudniowy poniedziałek grupa dzieci z klas II d, III a i III d pod kierunkiem nauczycielek wykonała świąteczne dekoracje z materiałów i tworzyw naturalnych. Choinki i skrzaty uszyła jedna z matek, a uczniowie wypełniali je oraz ozdabiali. Wypełnienie stanowiły skrawki różnych materiałów. Każdy uczeń ozdabiał choinki według własnych pomysłów. W ten sposób powstały efektowne ozdoby.
Dokarmiamy ptaki. Zielona flaga
Nadeszły bardzo mroźne dni i postanowiliśmy rozpocząć dokarmianie ptaków. Grupa chłopców z klasy III d z pomocą p. Grzegorza Groszyka i nauczycielki rozwieszała tłuszczowe kule z różnymi ziarnami na drzewach przed szkołą. Mieliśmy także przygotowane ziarna słonecznika i kasze do wysypania w karmniku. Wysypał je p. Grzegorz, gdyż karmniki zawieszone są wysoko na gałęziach drzew. Myślimy, że ptaki szybko odnajdą pokarm i będziemy mogli je obserwować z okien szkoły.
"Gitarą i piórem"
„Szukam, szukania mi trzeba domu, gitarą i piórem”
W grudniu, w auli naszej szkoły, odbyło się XII Powiatowe Spotkanie Poetyckie „Gitarą i piórem”. Podczas imprezy przeprowadzono konkurs. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów prezentowali autorskie wiersze. W celu wyłonienia laureatów zostało powołane jury w składzie: p. Aneta Przybyłek – poetka z Grupy Literackiej „Barcja”, p. Irena Jurewicz-metodyk języka polskiego i p. Sylwia Smułka -nauczycielka języka polskiego w SP 3 w Bartoszycach. Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na słowo liryczne i promocja młodych „poetów”. Po części konkursowej odbył się recital pani Małgorzaty Abucewicz i Bartka Krzywickiego. Akompaniatorem był p. Dariusz Komorowski. Jak zapewniała młodzież: „naprawdę nam się podobało”. Występujący muzycy swymi występami uświetnili nasze spotkanie. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy. Podziękowania otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu i motywujący ich do pisania wierszy oraz ci, którzy chętnie wspierają kreatywne inicjatywy. Dziękujemy, że byliście z nami. Wszystkich wrażliwych zapraszamy za rok!
Zmieniamy otoczenie wokół szkoły. Zielona flaga
Przed naszą szkołą rosną ogromne jałowce, które zajmują dużo miejsca, ale nie mają zbyt ładnego wyglądu. Postanowiliśmy to zmienić i jeden z nich przekształcić w bonsai. Projektem zajęła się pani Sylwia Kratkowska – mama Antka, która kierowała również naszą pracą. Pomagali p. Mirosław Małkowski oraz p. Budna i Kowalewska. Następnie w październiku dziewczynki posadziły pod ukształtowanym krzewem dużą ilość cebulek krokusów. Była to dla nich ciekawa lekcja przyrody, bo którą stroną posadzić cebulkę, wcale nie jest tak oczywiste. Mamy nadzieję, że wiosną zobaczymy efekt naszej pracy.
Zielniki. Zielona flaga
Wykorzystując dary przyrody jesienią, uczniowie klasy IId wykonali zielniki. Zielniki zawierają liście i nasiona drzew, które rosną wokół nas. Wykonane zielniki są doskonałą pomocą dydaktyczną podczas realizacji edukacji przyrodniczej, Dzieci wykorzystały bioróżnorodność wokół nas. Anna Jodko
Archiwum Aktualności