Uczniowie klasy VII c przystąpili do projektu „TO(działa)MY!”. Jest to projekt społeczny organizowany przez UNICEF Polska i Fundację Santander Bank Polska. Zadaniem było stworzenie programu, pod okiem nauczycieli- opiekunów, w wybranym przez siebie obszarze tematycznym. Nasi uczniowie postanowili na zdrowe odżywianie! Jednym z głównych celów projektu było uświadomienie uczniów naszej szkoły, ile cukru zawierają znane i lubiane napoje oraz słodycze. Niezwykle ważny temat dla zdrowia nas wszystkich. Oto krótka fotorelacja ze spotkań pozalekcyjnych oraz efekty naszej pracy.
Uczniowie klasy VII c przystąpili do projektu „TO(działa)MY!”
- 5
Więzienne wypieki
- 8
14 grudnia klasy III a i III d odwiedziły Piekarnię Więzienną w Bartoszycach. Uczniowie pod okiem mistrza Artura Chlebka Ziemackiego upiekli bułki i chleby. W międzyczasie trzecioklasiści zwiedzili również dawny Areszt Śledczy.
Wycieczka do teatru
- 2
W czwartek 25 listopada uczniowie klas: I b, Id i II c odwiedzili Olsztyński Teatr Lalek. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie pt. "Ach, ta Mysia". Spektakl był pełen humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wszyscy z zaciekawieniem śledzili losy bohaterów przedstawienia. Po spektaklu, aktorzy i widzowie pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Zapytanie ofertowe "Laboratoria przyszłości"
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
- 10
3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o problemach osób z niepełnosprawnościami oraz zainspirowanie społeczeństw do podejmowania działań na rzecz ich rozwiązania. Dzień ten służy też uświadomieniu rządom, instytucjom i obywatelom, jak znaczący może być wkład osób z niepełnosprawnościami w budowanie pomyślnej przyszłości świata, jeśli tylko otrzymają one możliwość rozwoju swoich talentów i wykorzystania swojego potencjału. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to święto, które uczy budowania wspólnoty, współdziałania i pokonywania barier. Jest to czas integracji, dzielenia się tym, co w ludziach najlepsze.
Tego dnia właśnie, gościliśmy w naszej szkole niezwykłą osobę, sportowca, członka Grupy Literackiej "Barcja" Arkadiusza Monkiewicza, który czytał uczniom swoje wiersze, opowiadał o swojej twórczości, osiągnięciach i życiu osób z niepełnosprawnościami. Dzieci z klas 1a, 1b, 2b, 7a i 8a słuchały gościa z wielkim zainteresowaniem i zadawały mnustwo pytań.
Wierzę, że to doświadczenie umocni w nas wiarę, że mamy wpływ na los własny i innych osób, że możemy uczynić bardziej przyjaznym nasze bliższe i dalsze otoczenie. Tego właśnie życzymy wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich bliskim i opiekunom.
Bała Mariola Sylwia
Święty Mikołaj w zerówce
6 grudnia 2021 r. zeróweczkę odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, tańca i śpiewu. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!
Katarzyna Segin5
Andrzejki w oddziale przedszkolnym
Dzieci z oddziału przedszkolnego 30 listopada 2021r. obchodziły Andrzejki .Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Dziewczynki mogły się przebrać za dobre wróżki natomiast chłopcy za czarodziejów. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, słodkich ciasteczek z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem .
Katarzyna Segin9
Spotkanie z IAS-hazard
W dniu 16.11.2021r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w prelekcjach trzeciej edycja akcji KAS, realizowanej pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” skierowane są przede wszystkim do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i wszystkich szkół średnich. Celem kampanii jest uświadomienie słuchaczom, że:
-
hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,
-
osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach.
Poprzez spotkania pragniemy skoncentrować się na pokazaniu, że urządzanie gier hazardowych jest nielegalne i że można to zgłosić do KAS. Nadmienię, że akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. Problem nielegalnego hazardu jest znany KAS od wielu lat. Nielegalne punkty gier tworzone są w wielu miejscach - nawet w małych miejscowościach. Funkcjonariusze KAS zauważają, że wśród graczy są coraz młodsze osoby. O ile zmiana przepisów w tym zakresie wprowadziła w legalnych salonach regulamin odpowiedzialnej gry i zakazała gier osobom nieletnim, o tyle w nielegalnych punktach, nastawionych na maksymalny zysk, jest to nieistotne. Poprzez spotkania ze słuchaczami pragniemy przekazać zagrożenia uzależnieniem od hazardu przez młodych ludzi, chociaż sam hazard nie jest jeszcze przez polskie społeczeństwo traktowany jako uzależnienie. Szczególnie niebezpieczne są pozornie niewinne gry internetowe. Często mają ukryte elementy hazardowe, które mogą prowadzić do uzależnienia, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie z p. Anną Wierzbicką bardzo zainteresowało uczniów.
-
Mali Strażacy z klasy 1a
- 12
18 listopada 2021 rok uczniowie klasy 1a wybrali się z wizytą do jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, by choć przez chwilę poczuć się jak Strażacy. Dzieci, przebrane w stroje strażackie, uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w sali OGNIK, podczas których zapoznały się m.in. z zasadami bezpiecznej ewakuacji oraz jak prawidłowo zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i wezwać służby ratownicze. Na zakończenie zajęć, dzieci musiały wykazać się odwagą i umiejętnością pracy w grupie, “gasząc” pożar w mieszkaniu. Wszycy wykonali zadanie “celująco” i otrzymali Certyfikaty Dzielnego Małego Strażaka.
Mariola Sylwia Bała
Debata „Świat wartości w lekturach szkolnych”
Dnia 17 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyła się po raz pierwszy debata klas siódmych. Jej celem było zachęcenie młodzieży do czytania lektur szkolnych.
Korzyści z takiej dyskusji to: kształcenie umiejętności przemawiania publicznego, redukcja stresu podczas wystąpień publicznych, praca nad logiczną argumentacją, wyrabianie krytycznego myślenia, poszerzanie wiedzy o literaturze, nauka pracy w grupie czy kształtowanie postaw obywatelskich.
Uczniowie klasy 7 a i 7 b przygotowali prezentację na temat wylosowanej lektury. Po przedstawieniu treści lektur odbyła się dyskusja. Wszyscy byli świetnie przygotowani.
Debata obyła się pod okiem polonistek.Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i paniom za przygotowanie spotkania, które zakończyło się sukcesem.
Oby więcej takich pomysłów.
Uczniowie klasy 7 b
BohaterON w Twojej Szkole
W listopadzie 2021 roku nasza szkoła wzięła udział w projekcie BohaterON w Twojej Szkole. Była to ogólnopolska kampanię mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Ósmoklasiści wzięli udział w akcji by poznać historię powstania warszawskiego.
Uczestniczyli w lekcjach historii na temat powstania warszawskiego, w czasie których wraz z nauczycielami omawiali przyczyny, przebieg i skutki powstańczego zrywu. Uczniowie zastanawiali się wspólnie nad zagadnieniem poświęcenia, oddania życia za ojczyznę i wyznawane wartości oraz próbowali znaleźć odpowiedź na pytania: ,,Kim jest bohater?”, „Kto był nim dawniej?”, „Kogo tak nazywamy dzisiaj? ’’. Obejrzeli również film ,,Co za historia’’, Ponadto odbyli wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego i wysłuchali relacji powstańców oraz ich wspomnień. Przeanalizowali także fragmenty prywatnych listów pisanych do rodzin oraz bliskich osób.
Młodzież skupiła się również na muzyce tego okresu i zapoznała się m.in. z tekstami pieśni„Pałacyk Michla”, „Serce w plecaku” czy „Sanitariuszka Małgorzatka”.
Poznawszy niezwykłą historię warszawskiego zrywu, młodzi ludzie podjęli działania twórcze i samodzielnie wykonali prace plastyczne w ramach realizacji całego projektu. Prace zostały nagrodzone.
Akcja „Krokus” w naszej szkole
Uczniowie naszej szkoły posadzili przy wejściu do budynku żółte krokusy. Tym samym włączyli się w akcję Żydowskiego Muzeum Galicji w Krakowie i uczcili pamięć dzieci, które zginęły podczas II wojny światowej. Cały szpaler tych pięknych kwiatów zakwitnie wiosną.
Akcja sadzenia cebulek krokusów odbyła się w ramach projektu „Krokus”. Został on zapoczątkowany w Irlandii przez Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Jego koordynatorem w Polsce jest Żydowskie Muzeum Galicji w Krakowie.
Celem projektu jest upamiętnienie półtora miliona żydowskich dzieci oraz dziesiątki tysięcy dzieci innych narodowości, w tym polskiej, które zginęły w czasie II wojny światowej.
W ramach projektu otrzymaliśmy cebulki krokusów. Sadząc długoletnie rośliny wznosimy niejako pomniki, które upamiętniają takie wydarzenia z przeszłości, o których nie możemy zapomnieć.
Uczniowie na lekcjach historii i koła historycznego zapoznali się z historią Holokaustu.
Konsultacje nauczycieli
III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w „Trójkach” siatkarskich dziewcząt
- 4
Zawody odbyły się 17 listopada 2021r w SP 7 w Bartoszycach. Niewiele zabrakło zawodniczkom do awansu, należy jednak nadmienić, że większość zawodniczek na co dzień trenuje piłkę ręczną.
Super dziewczyny
Skład zespołu: Nicola Kaczanowska, Lilianna Puzdrowska, Oliwia Pietkiewicz, Nikola Ignaczewska, Gabriela Szniggenberg, Aurelia Martusewicz, Justyna Jastrzębska, Hanna Abucewicz
Magdalena Lewandowska
I i II miejsce w Mistrzostwach Rejonu w piłce ręcznej dziewcząt
- 12
9 listopada 2021r. w Kętrzynie odbyły się Mistrzostwa Rejonu 2 W-M SZS w Piłce Ręcznej Dziewcząt – Igrzyska Dzieci - rocznik 2009 i młodsze. Nasze zawodniczki w tym roczniku wygrały wszystkie spotkania, zajęły i miejsce, co dało im awans do półfinału.
Natomiast 16 listopada odbyły się też w Kętrzynie Mistrzostwa Rejonu 2 W-M SZS w Piłce Ręcznej Dziewcząt ale w roczniku starszym 2007 i 2008. Dziewczęta zajęły drugie miejsce i też awansowały do półfinału. Gratuluje szczególnie tym zawodniczkom, które nie trenują na co dzień piłkę ręczna i wspomogły zawodniczki trenujące.
Skład zespołu młodszego: Maja Czupajło, Maja Gałuszka, Amelia Ledochowicz, Lena Tomaszewska, Karolina Dyszkowska, Nikola Justynowicz, Aleksandra Poświata, Nadia Siemońska, Amelia Kosińska, Wiktoria Czunkiewicz, Gabriela Waraksa, Sandra Borys, Lilianna Puzdrowska, Nicola Kaczanowska, Aurelia Martusewicz
Skład zespołu starszego: Nikola Jankowska, Amelia Pałasz, Urszula Iwaniak, Zuzanna Buraczewska, Natalia Jałowiecka, Kornelia Skwarek, Nikola Radziul, Alicja Sienkiewicz, Gabriela Cekała, Paulina Jaźwińska
Magdalena Lewandowska
Obchody Święta Niepodległości
- 18
10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W naszych klasopracowniach uczniowie we współpracy z nauczycielami przygotowali gazetki ścienne związane z wydarzeniami poprzedzającymi odzyskanie wolności. Gazetkę zasługującą na wyróżnienie przygotowała klasa 7D i 4B , gdzie uczniowie wykazali się pomysłowością , ciekawym doborem treści i estetyką. Młodsi uczniowie szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym . Ich piękne prace mogliśmy podziwiać na tablicach umieszczonych na szkolnym korytarzu. I miejsce wśród klas pierwszych zajęły Malwina Woźniak i Nikola Holewa z klasy ID . I miejsce wśród klas drugich zajęły Marcelina Zacharzewska i Milena Cybulska z klasy IIB.I miejsce wśród klas trzecich zajęły Michalina Rumińska i Nikola Pietrusińska z klasy IIIC. Natomiast uczniowie klas starszych stworzyli okolicznościowe lapbooki. Najwyżej oceniono kreatywność i estetykę prac uczniów klasy 8D, która zajęła I miejsce w konkursie. II miejsce ex aequo zajęły klasy 7D i 7A, a III miejsce klasy 4C, 5B i 5C. Oczywiście wszystkim gratulujemy.
W szkole mieliśmy również okazję wysłuchać audycji radiowej, w której przypomniano wydarzenia sprzed lat, dzięki którym Polacy po 123 latach niewoli odzyskali upragnioną wolność. O godzinie 11:11wszyscy odśpiewaliśmy hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Wyjątkowość i uroczysty charakter tego dnia cała społeczność szkolna podkreśliła odświętny strojem i przypiętymi kotylionami w barwach narodowych .Treści patriotyczne tego dnia obecne były na wielu lekcjach a pieśni legionowe przypominały trudną drogę do niepodległości.
WYCIECZKA DO LIDZBARKA WARMIŃSKIEGO
- 17
28 października my, czyli klasa 4a wraz z wychowawcą Joanną Kajda oraz opiekunem - Pauliną Mucha - udaliśmy się na wycieczkę do Lidzbarka Warmińskiego. Pierwszym punktem na naszej liście była Oranżeria Kultury. Przepiękna biblioteka teraz, dawniej pałac letni biskupa Krasickiego. Magiczne miejsce z pięknymi wydaniami książek, w którym poznaliśmy historię i ideę międzynarodowej sieci miast Cittaslow, braliśmy udział w warsztatach „kulinarnych”, przyrządzając potrawy w stylu slow food. Obowiązkowym punktem na naszej liście był Zamek Biskupów Warmińskich, który zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Obejrzeliśmy w nim m.in. wystawy dawnego uzbrojenia, zastawy stołowej czy mebli. Po zwiedzaniu przyszedł czas na obiad w restauracji, po którym udaliśmy się do kina na sens. Zabawna animowana komedia ”Rodzinka rządzi” wszystkim uczestnikom wycieczki przypadła do gustu. Zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do domów. Lidzbark Warmiński oferuje jeszcze moc innych atrakcji, z których na pewno skorzystamy!
Akcja sadzenia róż
27 października 2021 r. wzdłuż ulicy Wybrzeża w Bartoszycach uczniowie klasy 3d włączyli się w akcję sadzenia róż. Organizatorem akcji był Urząd Miasta Bartoszyce. Nasi uczniowie świetnie się przy tym bawili.
3
Drugie życie śmieci
We wtorek 26 października uczniowie klasy ID wzięli udział w konkursie „Drugie życie śmieci”, którego organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy.
Z posegregowanych wcześniej na lekcji przyrody odpadów: słoiki, stare sznurki, odpady bio, kasztany, szyszki, orzechy czy żołędzie, dzieci wykonały ekologiczne znicze. Ich pracę możemy podziwiać na załączonych zdjęciach. Beata Złonkiewicz4
"Pamiętajmy o tych, którzy odeszli"
- 14
Od kilku lat członkowie Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole we współpracy ze Szkolnym Kołem PCK organizują akcję pod hasłem „Pamiętajmy o tych, którzy odeszli”. W tym celu organizujemy w szkole zbiórkę zniczy a następnie udajemy się z nimi na cmentarz. Na miejscu porządkujemy groby, które są zaniedbane i opuszczone. Szczególną opieką otaczamy groby zasłużonych dla miasta i jego mieszkańców. Zapalamy znicze, by pokazać że pamiętamy. Święto Zmarłych to szczególny czas, w którym warto pielęgnować tradycje by uszanować naszych przodków.
Archiwum Aktualności