Klasy piąte rozpoczęły w tym roku szkolnym przygodę z nowym przedmiotem jakim jest geografia. Od września na lekcjach geografii poznawaliśmy narzędzia jakie pozwalają opisywać teren na mapach. Jednym z zagadnień było przedstawianie ukształtowania terenu na mapie za pomocą poziomic i barw hipsometrycznych. Niektórzy uczniowie wykonali w domu model wzniesienia wraz z wyznaczeniem poziomic, barw wysokości oraz jej skali. Do tego celu użyli masy solnej i gipsu, a oto efekty ich geograficznych prac.
11 listopada to ważny dzień dla każdego Polaka i w ramach obchodów Święta Niepodległości uczniowie klasy I b oraz I c odwiedzili ważne miejsca w naszym mieście, które są postawione w hołdzie pamięci o tych wydarzeniach . Pierwszoklasiści pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Orła Białego zapalili znicze oraz odśpiewali hymn „Mazurek Dąbrowskiego”.
W październiku w naszej szkole odbył się kiermasz charytatywny na rzecz powodzian. Kiermasz trwał przez dwa tygodnie we wtorki i czwartki, a w wydarzeniu wzięły udział wszystkie klasy.
Kiermasz został zorganizowany przez Radę Rodziców naszej szkoły. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na pomoc szkole, która została dotknięta powodzią. Wybór tej placówki dokonany został przez samorząd uczniowski – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowym Kościele woj. dolnośląskie
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w kiermaszu – uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły. Wasze wsparcie jest niezwykle cenne dla osób dotkniętych tą tragedią.
Aleksandra Nowokuńska
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach podczas, których poznali bardzo zdrowe warzywo jakim jest dynia. Kolorem przewodnim był oczywiście pomarańczowy i w te barwy przyszliśmy ubrani. Dynia królowała nie tylko na szkolnych korytarzach, ale również na lekcjach. Uczniowie klas II piekli babeczki dyniowe.
W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na dynie w stylu Halloweenowym. Okazuje się, że konkurs dyniowy spotkał się z dużym zainteresowaniem i wyzwolił w dzieciach ogromną kreatywność. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje pomysłowe dzieła, a jury i uczniowie SU nie mieli łatwego zadania. Byli pod wrażeniem liczby zgłoszonych prac.
Z radością ogłaszamy zwycięzców konkursu. Przyznaliśmy sześć głównych nagród w różnych kategoriach wiekowych oraz jedno wyróżnienie dla klasy pierwszej D ,która wspólnie stworzyła wyjątkową dynię klasową.
Gratulujemy wszystkim wygranym i dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzinom, którzy przyczynili się do tego wydarzenia, przynosząc swoje dynie. Wasze zaangażowanie sprawiło, że konkurs był niezwykle udany!
Opiekun Samorządu Uczniowskieg
W czwartek 7 listopada w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Bartoszycach odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytator-skiego „Barwy Barcji”. Jego celem było propagowanie lokalnej kultury, literatury oraz rozwijanie umiejętności recytatorskich wśród dzieci i młodzieży. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z różnych kategorii wiekowych: Maja Złonkiewicz z klasy 2b, Dominik Łomecki z klasy 6b i Malwina Kajda z klasy 7c. Mimo że konkurencja była naprawdę duża, nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze. Dominik Łomecki zdobył wyróżnienie, a Malwina Kajda zajęła I miejsce w kategorii szkoły podstawowe kl. VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe.
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Barbara Willner
„Fundacja Lelka została założona przez rodziców Gabrysi – uczennicy klasy 7a. Dziewczynka była też inspiracją dla tej inicjatywy. Stąd też nazwa – Gabrysia była kiedyś nazywana Lelkiem przez swoich rodziców. Fundacja zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom, integruje społeczność lokalną, jest inicjatorem innowacyjnych projektów tj. Załóż moje buty, szerzy wiedzę i działa na rzecz normalizowania niepełnosprawności w myśl hasła: Różni, ale równi. Każdy Ważny.
Fundacja Lelka prowadzi różne działania od grupy wsparcia dla mam dzieci z niepełnosprawnościami, fizjoterapie, warsztaty mające na celu powrót opiekunów na rynek pracy, przeróżne warsztaty dla dzieci, m.in. artystyczne, leśne, rękodzielnicze. Fundacja pozyskuje również sponsorów na działania charytatywne tj. organizacja paczek świątecznych, wyprawek szkolnych czy przekazanie laptopów dla potrzebujących dzieci.
Organizacja ta, chociaż młoda, ma na swoim koncie wiele sukcesów i prężnie się rozwija. Praca wolontarystyczna prowadzi do pięknych efektów, a młodzież, która zechce w niej działać, buduje swój potencjał na przyszłość i pracę w NGO. Jest to kreatywna, pełna pasji praca, która daje mnóstwo satysfakcji. Możecie nas obserwować na stronie https://fundacjalelka.pl/
https://www.facebook.com/fundacjalelka/
Każdy z Was może zostać wolontariuszem Fundacji.” (U.Pawlik)
Pani Uli dziękujemy za pozytywną energię, ciepłe przyjęcie oraz propagowanie postaw empatii i uwrażliwienia na potrzeby innych.
Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych to czas, w którym wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli. W związku z tym Samorząd Uczniowski po raz kolejny zorganizował AKCJĘ ZNICZ. Celem akcji była zbiórka zniczy od każdej klasy w naszej szkole.
W dniu 29 października uczniowie Samorządu wraz z opiekunem udali się na cmentarz, gdzie zapalili znicze na zapomnianych i zaniedbanych grobach, by uczcić pamięć zmarłych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim wychowawcom oraz uczniom za zaangażowanie i wsparcie w tej pięknej inicjatywie. Wasza pomoc ma ogromne znaczenie i pozwala nam wspólnie uczcić pamięć tych, którzy odeszli.
Dziękujemy! Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Dzisiaj 30 października uczniowie klas IIc i IVb wraz z opiekunami udali się na cmentarz aby uporządkować zaniedbane i dawno nieodwiedzane groby. Sprzątaliśmy również groby dzieci. Uczniowie z dużym zaangażowaniem usuwali suche liście oraz zapalali znicze aby przywrócić pamięć o tych, którzy odeszli.
Takie działania uczą czegoś więcej niż tylko dbałości o miejsca pamięci. Pozwalają oswajać się z myślą o przemijaniu i uświadomić sobie, że czas który mamy jest bardzo cenny.
11 października SU ogłosił w naszej szkole Międzynarodowym Dniem Noszenia Garnituru! Była to świetna okazja, aby pokazać się w eleganckich strojach.
Chłopcy tego dnia założyli garnitury, muszki lub krawaty a dziewczyny przyszły w pięknych spódnicach.
Każda osoba, która wzięła udział w akcji samorządu mogła na własnej skórze poczuć, że elegancki strój poprawia humor, podwyższa samoocenę i dodaje pewności siebie.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem
Uczniowie klas VI na lekcjach geografii w pierwszym semestrze roku szkolnego 2024/2025 zdobywali wiedzę o Wszechświecie. Dowiedzieli się, co to jest Układ Słoneczny, poznali planety oraz inne ciała niebieskie, które krążą wokół Słońca.
Stąd też pojawił się pomysł, aby uczniowie przedstawili swoje wyobrażenia o Układzie Słonecznym, wykonując jako zadanie domowe modele tego układu. Wykonane przez uczniów prace były bardzo różnorodne, ciekawe i staranne wykonane. Prace te znajdują się w sali geograficznej.
Od 15 do 18 października uczniowie naszej szkoły brali udział w kampanii społecznej " Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie".
Uczestnicy kampanii zapoznali się z listem niewidomego Adama do dzieci, dzięki któremu dowiedzieli się z jakimi trudnościami zmagają się na co dzień osoby niewidome oraz w jaki sposób w ich funkcjonowaniu pomaga pies przewodnik. Uczniowie obejrzeli film "N jak niewidomy" z którego nauczyli się jak należy zachowywać się w towarzystwie osoby niewidomej. Wszyscy mieli okazję zapoznać się z alfabetem Braille'a, odczytywali zapisane tym alfabetem wiadomości i zapisywali swoje. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach, podczas których rozpoznawali różne przedmioty i osoby z zasłoniętymi oczyma, poruszali się za pomocą białej laski a także mieli możliwość poznać świat niewidomych poprzez założenie gogli symulujących wady wzroku, starali się zbudować wieżę i narysować prosty rysunek mając zasłonięte oczy.
W ramach kampanii dzieci z klas 0-III wzięły również udział w konkursie na plakat dotykowy "Świat zwierząt - kocham, dbam i szanuję".
Z okazji Dnia Białej Laski na głównym korytarzu naszej szkoły pojawiła się dostępna dla wszystkich gazetką, z której można było dowiedzieć się czym jest biała laska, alfabet Braille'a, z jakimi barierami zmagają się osoby niewidome i słabowidzące i najważniejsze, że osoby niewidome są takie same jak my. Mają swoje cele, marzenia, ambicje i pasje. Dlatego nie należy okazywać żalu czy litości i zakładać, że są niesamodzielne ale zawsze wspierać i zapytać czy potrzebują naszej pomocy.
Dnia 18 października w klasach pierwszych odbyła się prelekcja na temat zdrowego odżywiania. Celem organizacji takiej formy spotkań jest zwiększanie świadomość wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak wygląda piramida zdrowego żywienia oraz talerz zdrowia i jakie produkty głównie powinny się na nim znajdować. Pierwszoklasiści bardzo chętnie włączali się do rozmowy na temat roli warzyw i owoców w codziennej diecie oraz jak zamieniać słodycze na zdrowe przekąski. Przypomniano dzieciom również o potrzebie codziennego ruchu, który wpływa korzystnie na kondycję fizyczną i sprawność umysłową oraz prawidłową sylwetkę. Podczas spotkania również został poruszony temat higieny osobistej. Prelekcję dla uczniów przygotowała Pani Magdalena Dymitruk, która jest pracownikiem Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Bartoszycach.
W ramach zajęć z doradztwa zawodowego, uczniowie klasy 8A, mieli okazję spotkać się z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej przejścia granicznego w Bezledach i tym samym zapoznać się ze specyfiką tej formacji. W trakcie zajęć funkcjonariusze zaprezentowali ósmoklasistom prezentacje, z której dowiedzieli się na czym polega praca i jakie są zadania funkcjonariusza KAS oraz jak można dostać się do tej służby. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i zadawali pytania.
Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk, realizując projekt edukacyjny „Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną”. Uczniowie klasy 2b pogłębili wiedzę o tym jak wielkie znaczenie ma mycie rąk , bo Małpka Iwona bohaterka projektu opowiedziała jak pomogła hipopotamowi, uporać się z brudem, oraz jak ważne jest mycie rąk dla nas i dla innych ludzi. Małpka wyjaśniła również, jak łatwo na rączkach przenosimy bakterie i jakie są skutki nieumytych dłoni. Wykonaliśmy też ciekawy eksperyment z pieprzem, który pokazał, jak pieprz „ucieka” od mydła, co obrazowało skuteczne działanie mydła w usuwaniu brudu. Dzieci własnoręcznie wykonały glicerynowe mydełka z dodatkiem suszonych kwiatów,a następnie dokładnie umyły ręce.
Nie od dzisiaj wiadomo, że podróże kształcą, dlatego dwie klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Lidzbarka Warmińskiego. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film pt. ,,Dziki Robot", który wzbudził duże zainteresowanie wśród młodych widzów.
Po projekcji uczestniczyli w warsztatach pt. ,,Warmińska Konopnicka", które miały miejsce w Oranżerii. Prowadząca spotkanie przybliżyła postać i twórczość Marii Zientary - Malewskiej wybitnej pisarki związanej z regionem. Uczniowie w części praktycznej wykonali zakładki do książek. Wycieczkę zakończył spacer po mieście, podczas którego przewodnik oprowadził uczniów po najciekawszych miejscach w Lidzbarku Warmińskim, przybliżając im historię oraz zabytki tego urokliwego miasteczka.
17 października w bibliotece szkolnej świętowaliśmy Światowy Dzień Książek o Harrym Potterze. Z tej okazji miłośnicy przygód młodego czarodzieja uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych z tej okazji. Obejrzeli wystawę książek oraz czarodziejskich eliksirów oraz sprawdzili swoją wiedzę ze znajomości treści książek. Najbardziej zorientowani w przygodach Harrego Pottera otrzymali pamiątkowe dyplomy, znaczki oraz zakładki. Spróbowali też magicznych kulek i kolorowych nietoperzy. Barbara Willner
W czwartek 10 października klasa 7a odwiedziła placówkę SG w Bezledach. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, jak wygląda nabór do formacji, jakie są wymagania do podjęcia służby oraz obowiązki funkcjonariusza. Obejrzeliśmy sprzęt wykorzystywany w pracy straży, przymierzyliśmy elementy umundurowania oraz wykonaliśmy odciski naszych palców. Tata naszej koleżanki opowiedział nam o pracy psów i zaprezentował swojego podopiecznego.
Kto wie, może ktoś z nas zasili w przyszłości szeregi Straży Granicznej?
Konkursy biblioteczne rozstrzygnięte!
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zostały zorganizowane następujące konkursy:
Klasy I-III praca plastyczna na temat : „Biblioteka moich marzeń”
Klasy IV-V praca przestrzenna Mol książkowy
Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
KLASY I
1 MIEJSCE
WIKTORIA BALEWSKA 1C
2 MIEJSCE
INA OBARZANEK 1C
3 MIEJSCE
NATALIA WOŹNIAK 1D
WYRÓŻNIENIA
ALEKSANDRA ACHMEDJANÓW 1A
HANNA AUGUN 1B
KORNEL BOGATEK 1A
NINA BOIWKA 1B
ALEKSANDRA CHROSTOWSKA 1B
EMILIA CZUPAJŁO 1B
OLIWIA GRZEGORCZYK 1D
KLASY II
1 MIEJSCE
NADIA ADAMKIEWICZ 2A
2 MIEJSCE
TYMON ŚWIDERSKI 2A
3 MIEJSCE
LENA KARAŹNIEWICZ 2A
WYRÓŻNIENIA
LEON BORYSEWICZ 2C
MARCEL CEMBRZYŃSKI 2C
NATAN GUDZ 2C
KORNELIA KACZMARCZYK 2B
WOJCIECH MIKUSEK 2B
HUBERT PROKOPIUK 2B
LOUANNA ROŻEK 2A
KLASY III
1 MIEJSCE
NIKOLA JAKUBIAK 3A
2 MIEJSCE
MICHAŁ RUMIŃSKI 3B
3 MIEJSCE
ALEKSANDRA ZABŁOCKA - SZEJN 2A
WYRÓŻNIENIA
TYMOTEUSZ CHROSTOWSKI 3B
ZUZANNA HARHAJ 3B
JULIA JASIAK 3C
MICHALINA KUZIA 3B
AGATA MAZUREK 3C
MARIA MRÓZ 3A
GABRIELA WIETRAK 3C
KLASY V
1 MIEJSCE
AGATA KOPERTOWSKA 5C
NATALIA WRONA 5B
MARCELINA ZACHARZEWSKA 5B
Dziękuję wszystkim za udział i gratuluję wyróżnionym.
Barbara Willner