Nawigacja

Historia szkoły

Aby opowiedzieć o historii naszej szkoły, trzeba zacząć od 1936 roku. Wtedy oddano budynek przy ulicy Romualda Traugutta 23 do użytku, od razu z przeznaczeniem na szkołę. Funkcjonowała tu szkoła ludowa dla chłopców im. Steina(czyt. Sztajna) oraz osobna szkoła dla dziewcząt im. Hardenberga. Mieściła się też w tym budynku szkoła zawodowa. Były to szkoły niemieckie.

W latach 1939-1945 znajdował się tu szpital dla wojsk niemieckich.  W czasie wojny budynek uległ poważnym zniszczeniom – stracił dach, był spalony.

Pierwszą kierowniczką powojennej szkoły była Janina Radowska. Szkoła czasowo mieściła się w budynku obecnego LO  im.S.Żeromskiego i liczyła 45 uczniów.

W latach 1946-1948 kierownikiem placówki był Franciszek Szablewski. W tym czasie szkołę przeniesiono na ulicę Słowackiego. Była to instytucja wielokulturowa, dlatego wysiłki nauczycieli skupiały się na łagodzeniu konfliktów i wdrażaniu dyscypliny, o czym informuje najstarsza kronika szkolna. Pracowano w myśl hasła: „Nic nas nie dzieli, a wszystko łączy”. Jako ciekawostkę podajemy, że kierownik szkoły podjął poszukiwania sprzętu szkolnego i natrafił poza miastem na szopę, która była po sam dach wypełniona takim sprzętem. Przedmioty zostały zabezpieczone i przewiezione do szkoły.

Kierownictwo szkoły w latach 1948-1950 znajdowało się w rękach  Władysława Reissa(czyt. Raisa). W tym czasie przygotowywano już budynek przy ulicy Traugutta. Reforma szkolnictwa przyniosła zamianę gimnazjum na jedenastolatkę, choć warto dodać, że ostatecznie uczniowie  kończyli naukę po siedmiu klasach.

Kolejnym kierownikiem szkoły był Zygmunt Bieniarz. Za jego kadencji placówkę przeniesiono na ulicę Traugutta. Pracę tego kierownika przerwał nagły wypadek i śmierć 11 stycznia 1952 roku. Obowiązki po kolei przejęli: Andrzej Przedlacki i Jan Juczewski.

W latach 1952-1955 kierownictwo placówką objął Jerzy Likas. Po nim kierownikiem szkoły był Józef Fajkowski, ojciec znanej prezenterki telewizyjnej – Jolanty Fajkowskiej.

W trakcie kierowania szkołą przez Franciszka Mówińskiego do 1963 roku wykonano boisko o nawierzchni ziemnej. Temu kierownikowi zawdzięczamy urządzanie gabinetów specjalistycznych oraz zaadaptowanie poddasza na pracownię fizyczną i gabinety lekarskie.

W latach 1963-1964 kierowniczką szkoły była Maria Chrzan, a jej zastępcą Teresa Bratek. Wtedy w szkole działały liczne organizacje. W 1964 roku utworzono pierwszą klasę męską i oddzielnie klasę żeńską. Starsze klasy były koedukacyjne.

Przez cztery kolejne lata kierownikiem placówki był Jarosław Dyrwal, a zastępcą Ludwik Kożuchowski. W 1965 roku wprowadzono rejonizację, co spowodowało odpływ części uczniów do innej placówki i odciążyło szkołę. W 1968 roku obchodzono jubileusz 20-lecia działalności szkoły.

W latach 1968-1972 kierowniczką szkoły była Teresa Konopka. W  1972 roku przeprowadzono kapitalny remont budynku.  W latach 70-tych w budynku funkcjonowało wieczorowe technikum rolnicze.

Od 1972 roku rozpoczyna się era dyrektorów. Pierwszym z nich przez 20 lat był Jerzy Janiak. W tym czasie nadano szkole sztandar z wizerunkiem Romualda Traugutta  - uroczystość odbyła się 18 września 1976 roku. Obecnie ten sztandar znajduje się w Izbie Pamięci. W tym samym roku oddano do użytku halę sportową wraz z kompleksem utwardzonych boisk. W 1983 roku chór prowadzony przez panią Marię Zacharewicz zajął I miejsce w konkursie krajowym odbywającym się w Warszawie.

Przez kolejnych 18 lat – od roku 1992 do 2010 placówką kierował Tadeusz Kiszluk. W tym czasie szkoła przeszła wiele zmian: utworzono gimnazjum (1999), w 2005 roku powstał Zespół Szkół. Od 2003 roku działa Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”, wtedy też zdobyliśmy tytuł „Szkoła z Klasą”.  W 2007 roku obchodziliśmy uroczystość nadania  sztandaru Zespołowi Szkół nr 1.  W efekcie przeprowadzonego remontu  całkowicie zmieniło się wnętrze szkoły, a blasku placówce dodają boiska „Orlik”. W tym czasie rozwinęła się współpraca ze szkołami w Pioniersku, Nienburgu i w Matuizu (czyt. Matłizos) koło Vareny.

Przez kolejne 5 lat dyrektorką szkoły była pani Jolanta Zabrzyjewska.  Od 2010 roku w skład szkoły wchodzą zespoły rewalidacyjno-wychowawcze. Kontynuowaliśmy wymianę młodzieży z Litwą, uzyskaliśmy certyfikat „Szkoła Odkrywców Talentów”, realizowaliśmy programy: Aktywna Edukacja, Kompetencje kluczowe drogą do sukcesu, Mały Mistrz, Akademia Uczniowska, Umiem pływać.  W tym czasie nauczyciel wychowania fizycznego Mirosław Figat otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji, a uczeń Mateusz Kozłowski dwukrotnie stypendium naukowe tegoż ministra.

Obecnie dyrektorką placówki jest pani Halina Jędrzejewska, uczennica, a następnie wieloletnia nauczycielka matematyki w naszej szkole.

Szkoła współcześnie ma się czym pochwalić. Do naszych sukcesów zaliczamy przede wszystkim udział w wielu konkursach przedmiotowych. Wśród uczniów są liczni ich laureaci i finaliści. Odnosimy znaczące sukcesy sportowe. W grudniu odebraliśmy w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie nagrodę za 5 miejsce we współzawodnictwie gimnazjów Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego za rok 2014/2015. Po raz kolejny znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce województwa! Obecnie pracujemy nad realizacją kilku projektów, między innymi – wymiany młodzieży z Litwą.