W ramach realizowanego projektu "Bartoszyce - moje miasto, jego przeszłość i dzień dzisiejszy" uczniowie klasy II b ponownie zwiedzali nasze miasto. W środę 31 maja wraz z przewodnikiem udali się do najstarszego sakralnego zabytku Bartoszyc - Kościoła Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty. Tydzień później wyruszyli do Parku Elżbiety, u stóp zamkowego wzgórza gdzie miała początek historia naszego miasta. Pani przewodnik przypomniała ważne wydarzenia z przeszłości Bartoszyc związane z tym miejscem. Opowiedziała historię powstania parku, w którym byliśmy.
W czwartek 11 maja uczniowie klasy II b i II d w ramach projektu "Poznaj Polskę" wybrali się na wycieczkę do Olsztynka i Olsztyna. W Olsztynku zwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego. Podczas spaceru z panią przewodnik mogliśmy cofnąć się w czasie i poznać w jaki sposób kiedyś żyli mieszkańcy wsi. Byliśmy w dawnej szkole, karczmie i kościele. Wzięliśmy także udział w warsztatach: Malowanie na szkle i Kaflarstwo. W Olsztynie odwiedziliśmy Dom Gazety Olsztyńskiej. Podczas zajęć mogliśmy poznać codzienny i odświętny ubiór mieszkańców Warmii, zabawki, którymi kiedyś bawiły się dzieci. Korzystając ze specjalnej pracy, każdy uczestnik wycieczki przygotował grafikę przedstawiającą panoramę Olsztyna. To był dzień pełen wrażeń.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin, przypadającego na dzień 12 maja. Uczniowie kl. IIIC, IA oraz uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej uczestniczyli w zajęciach związanych z edukacją przyrodniczą, przeprowadzoną przez pracowników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bartoszycach. Uczniowie dowiedzieli się, jak postępować, aby roślinność, która nas otacza, była zdrowa. W jaki sposób zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodliwych dla roślin organizmów, takich jak: owady, bakterie, grzyby i wirusy oraz jakie zadania stoją przed inspekcją ochrony roślin, aby straty
w uprawach i środowisku wywołane przez szkodniki były jak najmniejsze. Dzieci mogły przyjrzeć się wystawie roślin zebranych z naszych okolic, obserwować przy wykorzystaniu mikroskopu stereoskopowego okazy owadów i oglądać wystawę pięknych motyli krajowych.
W piątek 28 kwietnia uczniowie klasy II b poznawali historię naszego miasta. Na osi czasu umieszczali ważne daty dotyczące przeszłości Bartoszyc. Kolorowali dwa różne herby, które funkcjonowały w naszym mieście na przestrzeni dziejów. Oglądali archiwalne zdjęcia, które przedstawiały ważne obiekty w naszym mieście. Niektóre z nich nadal istnieją, inne pozostały tylko na fotografiach. Podczas zabawy ruchowej dzieci musiały poruszać po wyznaczonych "uliczkach" tak, by pokonać cała trasę i minąć pozostałych uczestników.
W ramach programu „Aktywni Błękitni” zorganizowano konkurs ekologiczny Drugie życie butelki PET. Głównym celem było zainteresowanie dzieci i młodzieży recyklingiem, kształtowanie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie uzdolnień i wyzwalanie twórczej ekspresji poprzez działalność plastyczno-techniczną w aspekcie recyklingu. Konkurs adresowany był do uczniów klas 1 – 7 oraz Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 w Bartoszycach. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie ciekawej pracy dotyczącej nietypowego wykorzystania plastikowej butelki PET. Organizatorów mile zaskoczyło zaangażowanie uczniów, którzy wyczarowali z butelki plastikowej zabawki, przedmioty użytkowe, meble oraz małe arcydzieła. Nagrody główne oraz wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach wiekowych: 0-III oraz IV-VII. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
W środę 14 czerwca 2023 r. uczniowie klasy II b byli na ostatniej wycieczce na terenie naszego miasta zorganizowanej w ramach projektu "Bartoszyce - moje miasto, jego przeszłość i dzień dzisiejszy". Tego dnia odwiedzili salę muzealną Bartoszyckiego Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego "Rosenthal". Pan Marek Kwiliński przekazał uczniom i nauczycielom wiele ciekawych informacji na temat oglądanych eksponatów. Zgromadzone zbiory zawierają różne przedmioty związane z przeszłością naszego miasta lub regionu. Dotyczą życia codziennego dawnych mieszkańców Bartoszyc lub uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Szczególne zainteresowanie wzbudził niezwykły "pocisk" umieszczony przed wejściem do muzeum.
17 maja 2023r w Bartoszycach odbyły się Mistrzostwa Województwa SZS w Piłce Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych rocznik 2010 i młodsze.
W zawodach brały udział 4 zespoły: SP4 Ostróda, SP3 Elbląg, SP3 Gołdap i SP1 Bartoszyce.
Drużyna dziewcząt z SP1 Bartoszyce po dzielnej walce zajmuje 3 miejsce.
Wyniki :
1 miejsce SP3 Elbląg
2 miejsce SP3 Gołdap
3 miejsce SP1 Bartoszyce
4 miejsce SP4 Ostróda
Za pierwsze trzy miejsca zostały rozdane medale, puchary i dyplomy współfinansowane przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dodatkowo wybrano Najlepszą Trójkę Turnieju oraz wybrano najlepsze zawodniczki zespołu. Nagrody te ufundowała p. Dyrektor Halina Jędrzejewska
Wszystkie nagrody wręczała p. Dyrektor Grażyna Sielawa
Wyróżnione zawodniczki:
Najlepsza bramkarka Hanna Olejniczak
Najlepsza zawodniczka drużyny Nicola Kaczanowska
Skład drużyny:
Adamkiewicz Daria, Borys Sandra, Jastrzębska Justyna, Józepajtis Iga, Kaczanowska Nicola, Kajda Malwina, Klimuk Gabriela, Kozłowska Aleksandra, Martusewicz Aurelia, Nowokuńska Maja, Olejniczak Hanna, Pietkiewicz Oliwia, Puzdrowska Lilianna, Wrona Anna, Śliwińska Lena
Trener: Magdalena Lewandowska, Zbigniew Kuśnierz
12 maja 2023r w Bartoszycach odbyły się Mistrzostwa Województwa SZS w Piłce Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych rocznik 2008-2009.
Do zawodów zgłosiły się trzy drużyny: SP Reszel, SP Iłowo Osada oraz SP1 Bartoszyce. Drużyna dziewcząt z SP1 Bartoszyce, mimo, że w okrojonym składzie, nie dała szans rywalkom wygrywając wszystkie mecze: SP Iłowo Osada 23:5 i z SP Reszel 20:15
Wyniki :
1 miejsce SP1 Bartoszyce
2 miejsce SP Reszel
3 miejsce SP Iłowo Osada
Za pierwsze trzy miejsca zostały rozdane medale, puchary i dyplomy współfinansowane przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dodatkowo wybrano Najlepszą Trójkę Turnieju oraz wybrano najlepsze zawodniczki zespołu. Nagrody te ufundowała p. Dyrektor Halina Jędrzejewska
Wyróżnione zawodniczki:
MVP Amelia Ledochowicz
Najlepszy strzelec Nikola Jankowska
Najlepsza zawodniczka drużyny Zuzanna Buraczewska
Skład drużyny:
Nikola Jankowska, Amelia Ledochowicz, Zuzanna Buraczewska, Lena Tomaszewska, Urszula Iwaniak, Nadia Siemońska ,Wiktoria Flis, Natalia Jałowiecka
Trener: Magdalena Lewandowska
W ramach projektu „Poznajemy zawody, zainteresowania naszych rodziców i znajomych” uczniowie klasy II D udali się do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, gdzie pracują mamy naszych dwóch uczniów – Kuby i Olka.
Uczniowie mogli zapoznać się ze specyfikę tej placówki i zobaczyć z bliska jak wyglądają zajęcia dzieci uczących się w takiej szkole. W czasie naszej wycieczki, mieliśmy okazje wziąć udział w zajęciach komunikacji alternatywnej, które poprowadziła dla nas Pani Marta Kostrzewa wraz ze swoim zespołem. Na koniec na naszych uczniów czekał słodki poczęstunek.
Dziękujemy pracownikom Ośrodka Szkolno-Wychowawczego za mile spędzony czas.
W czwartek 1 czerwca 2023 r. uczniowie klasy II b wybrali się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach. Zwiedzili różne pomieszczenia biblioteki i poznali ich przeznaczenie. Zapoznali się z różnorodnymi zbiorami, którymi dysponuje biblioteka. Wzięli także udział w konkursie - koło fortuny, w którym każdy zdobył drobną nagrodę.
8 maja o godz. 7.00 rozpoczęła się nasza kolejna w tym roku szkolnym wycieczka po pięknych zakątkach naszego kraju. Nasza wycieczkowa przygoda zaczęła się w Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie oprócz pięknych krajobrazów w dolinie Prądnika mogliśmy zobaczyć JaskinięNietoperzową, obejrzeć Zamek na Pieskowej Skale i Maczugę Herkulesa . Kolejny dzień to niezapomniane wrażenia z pobytu w Kopalni Soli w Wieliczce i zwiedzanie Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach , gdzie zgromadzono liczne pamiątki związane z życiem i działalnością Karola Wojtyły a potem papieża Jana Pawła II. Oczywiście w Wadowicach nie sposób było nie spróbować kremówek, które uwielbiał Ojciec Święty. Kolejny dzień to przepiękny, niezapomniany Kraków. Nasz pan przewodnik oprowadził nas po uliczkach Krakowa, zwiedziliśmy Wawel, Katedrę Wawelską , groby królewskie, Pałac Biskupi na Franciszkańskiej 3 – słynne okno przy którym odbywały się spotkania młodzieży z papieżem, Collegium Maius, Bazylikę Mariacką, Rynek Starego Miasta. Na zakończenie wędrówki po Krakowie odwiedziliśmy Kazimierz , gdzie w restauracji żydowskiej posmakowaliśmy żydowskiej kuchni , pascha osłodziła nasze podniebienia a muzyka klezmerska wprowadziła nas w przepiękny nastrój. Na naszym wycieczkowym szlaku znalazło się jeszcze Sanktuarium w Łagiewnikach, gdzie siostra zakonna przybliżyła nam historię tego cudownego miejsca. Niestety wszystko co piękne ma też swój koniec, tak jak i nasza wycieczka . Ale dzięki p. Danusi Koman , która była organizatorem naszej wyprawy, pełni wrażeń , nowych przeżyć i bogaci o nowe doświadczenia i wiedzę wróciliśmy bezpiecznie do Bartoszyc.
W dniu 11 maja uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej oraz klasa I A i III C uczestniczyli w spotkaniu z pszczelarzem. Zaproszony gość wyjaśnił dzieciom czym różni się pszczoła od osy. Opowiedział o tym jak powstaje miód z czego się go otrzymuje. Opowiedział o różnych rodzajach miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem. Poznaliśmy życie i zwyczaje pszczół, czym się żywią, co produkują, jak spędzają zimę. Uczniowie dowiedzieli się jak bardzo są to pracowite owady i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Uczniowie mogli obejrzeć prawdziwe ramki pszczelarskie oraz akcesoria tj.: podkurzacz, specjalny kapelusz, ubranie, dymkę itd. Na koniec spotkania wszyscy spróbowali pysznego miodu z pasieki "Miś". Uczniowie otrzymali cenną lekcję przyrody pełną informacji i ciekawostek z życia pszczół.
28 kwietnia 2023 r., w piątek odbył się w naszej szkole apel poświęcony 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dokument ten zatwierdzony przez Sejm Wielki 3 maja 1791r. był efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie z różnych klas zaprezentowali program pt,, Nauczmy się na pamięć tego kraju…” Zadumę, refleksję i wzruszenie wywołały zarówno teatralne scenki, patriotyczne piosenki, jak też taniec z flagami maluchów. Zobaczyliśmy wiele talentów muzycznych, wokalnych i teatralnych, a całość montażu słowno-muzycznego pięknie wplotła się w dekoracje i stroje historyczne.
Widzowie oglądali w skupieniu. Nie zabrakło tego dnia odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Dlaczego, więc czcimy 3 Maja?,, Przecież naród który nie zna przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.”
Poznajemy zawód leśnika
Mimo niesprzyjającej aury, uczniowie klasy II D, ruszyli ścieżkami „Czarnego Lasu” mieszczącego się w Galinach, aby bliżej poznać zawód leśnika oraz przyjrzeć się zjawiskomjakie zachodzą o tej porze rokuw lesie i gospodarce leśnej.
Pan Mateusz Wrona – Specjalista SL ds. hodowli i edukacji Nadleśnictwa Bartoszyce, oprowadził nas trasą, która charakteryzuje się wielką różnorodnością gatunków drzew, krzewów i roślin runa. Mogliśmy podziwiać wiekowe dęby szypułkowe, lipy i potężne buki.Na zakończenie naszej leśnej edukacji Pan Mateusz zaprosił wszystkich uczniów i opiekunów do pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Dziękujemy Nadleśnictwu Bartoszyce za zorganizowanie wycieczki.
W związku, iż nasi szkolni Wielcy Sadownicy w dniu 13 kwietnia zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu Tradycyjny Sad i otrzymali grant na zakup starych odmian drzew owocowych, mogli rozpocząć sadzenie sadu na terenie szkoły.
27 kwietnia, już od pierwszej godziny lekcyjnej, z pomocą wszystkich uczniów klasy II D oraz rodziców, wzięli się ostro do pracy i rozpoczęli sadzenie 5 jabłoni:
Janek i Jakub – posadzili Malinówkę;
Justyna i Nikola – posadziły Oliwkę żółtą;
Wiktoria i Igor – posadzili Antonówkę;
Malwina i Vanessa – posadziły Szarą Renetę;
Oliwier i Maciek – posadzili Kosztele.
Już wkrótce nasz sad zapełnimy również roślinami współtowarzyszącymi, które będą naturalną ochroną przeciw szkodnikom i innym zagrożeniom, bez potrzeby stosowania sztucznych środków.
Wszystkim pomocnikom naszej drużyny DZIĘKUJEMY za pomoc w tworzeniu Tradycyjnego Sadu.
21 kwietnia 2023 r. uczniowie klas piątych naszej szkoły udali się na wycieczkę do Gdyni. Wycieczka została zorganizowana w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Nauki Experyment. Uczniowie mieli możliwość oglądania i praktycznych działań w 5 strefach tematycznych interaktywnej wystawy:
Akcja człowiek - biologia i anatomia człowieka
Drzewo życia - biologia, ekosystem, zależności w przyrodzie
Niewidoczne siły - fizyka
Kierunek zdrowie - jak dbać o zdrowie i ratować życie
Hydroświat - woda i jej właściwości.
Można było samodzielnie przeprowadzić różne doświadczenia i eksperymenty, szczególnie stanowiska doświadczalne budziły wielkie zainteresowanie, a niekiedy nawet zdziwienie.
Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie ORP „Błyskawica”. Jest to prawdziwy zabytek klasy zerowej – jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej.
Uczniowie zapoznali się z wyposażeniem pokładu okrętu od rufy do dziobu, przyjrzeli się artylerii okrętowej, miotaczom i wyrzutniom bomb głębinowych oraz torped. Po zejściu pod pokład zajrzeli do pomieszczeń marynarskich, kotłowni i maszynowni.
Słońce, błękitne niebo i spacer plażą w Gdyni przywiodły nam myśli o wakacjach...
V miejsce kadry młodziczek Warmii i Mazur w XXIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Zachodniopomorskie 2023 – 14-18.04.2023r. Rewal
Kadra młodziczek złożona z zawodniczek UKS Jedynka Bartoszyce – Nikola Jankowska, Zuzanna Buraczewska, Amelia Ledochowicz, Lena Kutryb i Aleksandra Szanciło, KS Play Ostróda, MKS Truso Elbląg i MTS Giżycko prowadzona była przez Magdalenę Lewandowską i Zbigniewa Sobotka.
Finałowa impreza w Rewalu była podsumowaniem ponad rocznej pracy trenerów i zawodniczek.
Ale najpierw półfinał w Wągrowcu, z którego wyszliśmy z pierwszego miejsca pokonując kadrę woj. Wielkopolskiego (trzecia drużyna OOM 2022) i woj. lubelskiego (szósta drużyna OOM 2022).
W finale rywalizowało 8 województw, podzielonych na dwie grupy. W grupie przegrywamy trzy mecze ze Świętokrzyskim – choć wygrana była w zasięgu ręki, Pomorskim i Mazowszem, jak się potem okazało liderem olimpiady. Pozostała nam zatem rywalizacja o miejsca 5-8. I w końcu drużyna się przełamała wygrywając ponownie z Wielkopolską 22:18 i w ostatnim dniu mecz o V miejsce z woj. kujawsko-pomorskim 33:31.
Trzeba nadmienić, że drużyny takie jak Mazowsze, Śląsk, Dolny Śląsk i Pomorskie, bijąc się w finałach o medal, ich liga składała się z kilkukrotnie większej liczby drużyn niż nasze rozgrywki. Mało tego, w niektórych z tych lig rywalizuje więcej drużyn w kategorii młodziczek niż jest klubów zarejestrowanych w niektórych wojewódzkich związkach. Tym bardziej wywalczone V miejsce cieszy.
Końcowa klasyfikacja turnieju OOM Rewal 2023
Oddział przedszkolny:
lista_kandydatow_zakwalifikowanych_do_o_p.pdf
lista_kandydatow_niezakwalifikowanych_do_o_p.pdf
Rodzice na stronie: bartoszyce.formico.pl mogą samodzielnie poprzez logowanie się na konto potwierdzić wolę zapisu do szkoły.
Bez potwierdzenia - dziecko nie zostanie przyjęte do placówki.
Klasa pierwsza:
lista_kandydatow_zak._i_niezak._do_klasy_pierwszej.pdf
Rodzice na stronie: bartoszyce.elemento.pl mogą samodzielnie poprzez logowanie się na konto potwierdzić wolę zapisu do szkoły.
Bez potwierdzenia - dziecko nie zostanie przyjęte do placówki.
„Gdy na jakiś ból narzekasz
I gdy w domu był już lekarz,
Do apteki by się szło!
(…)wszędzie marmur, szkło,
A za szkłem równiutko stoi
Mnóstwo różnych szklanych słoi,
Puszek z dziesięć czy piętnaście,
A w nich leki, proszki, maście.(…)
(Jan Brzechwa „Cudowne lekarstwo”)
Po raz kolejny uczniowie klasy II D ruszyli na spotkanie z nowym zawodem. Tym razem w ramach projektu „Poznajemy zawdy, zainteresowania naszych rodziców i znajomych” mogli z bliska zapoznać się z pracą farmaceuty. Na interesujące warsztaty, zaprosiła nas mama naszego ucznia Oliwiera, która jest pracownikiem Apteki „Viola” w Bartoszycach.
Podczas wizyty okazało się, że od środka apteka kryje wiele fascynujących miejsc i rzeczy. Pani Paulina pokazała dzieciom różne maści, krople, syropy, tabletki, kolorowe plastry, które pomagają im w walce z chorobą, opowiedziała także, że jej praca polega również na wykonywaniu według specjalnych receptur leków na zamówienie. Uczniowie zobaczyli, w jaki sposób są poukładane leki. Okazało się, że bez znajomości alfabetu znalezienie niektórych byłoby bardzo trudne.
Na koniec pani farmaceutka, przeprowadziła z uczniami zajęcia, w trakcie których każdy mógł przez chwilę poczuć się jak pracownik apteki i wykonać własną maść.
Dziękujemy mamie Oliwiera za poświęconą nam uwagę i ciekawe przedstawienie tematu!