Zielona Flaga

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła podjęła starania o międzynarodowy certyfikat „Zielonej Flagi”, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Szkoły dla ekorozwoju. Program ten realizowany jest od 1994 roku w krajach Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii.
  Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej dzieci i  młodzieży szkolnej. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi.
  Aby uzyskać certyfikat musimy spełnić wymagające kryteria. Najważniejsze z nich zakłada jak   największe zaangażowanie  uczniów i rodziców w podejmowanych działaniach, współpracę z jednostkami zewnętrznymi oraz promowanie naszych działań w szkole i środowisku lokalnym. Planujemy włączyć do współpracy zarówno z osoby prywatne jak i instytucje. Liczymy na poprawienie jakości najbliższego otoczenia.
  Ustaliliśmy, iż nasze działania edukacyjne będą realizowanie w dwóch obszarach ekologicznych takich jak ZDROWA ŻYWNOŚĆ  oraz  TERENY PRZYSZKOLNE.
Aby ubiegać się o certyfikat:
1. Powołaliśmy lokalny komitet .
2. Przeprowadziliśmy audyt ekologiczny (na początku).
3. Opracowaliśmy kodeks ekologiczny.
4. Opracowaliśmy plan działań i jego wykonanie.
5. Monitorowaliśmy prowadzone działania.
6. Współpracowaliśmy z partnerami zewnętrznymi.
7. Zintegrowaliśmy działania z programem nauczania.

25 listopada 2016r. w Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie międzynarodowych Eko - Certyfikatów Zielonej Flagi za rok szkolny 2015/16. Uroczystość wręczenia certyfikatów prowadziły Koordynatorki Programu Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie, Panie Agnieszka Pabis i Agata Tkaczyk. W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy placówek województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, którym przyznano Certyfikaty Zielonej Flagi lub Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. „Zielona Flaga” jest prestiżowym, międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom i przedszkolom. Nasza szkoła otrzymała   CERTYFIKAT  ZIELONEJ  FLAGI  na okres 1 roku.