Niemiecki ma klasę

Pierwsze kroki

WSPÓŁPRACA, WSPÓŁDECYDOWANIE, WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ

Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Jakże często jednak pierwsze wrażenie jest mylne! Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę / Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie.
Tak właśnie zrobili i uczniowie klasy 2b Gimnazjum nr 1 w Bartoszycach pod opieką p. Joanny Chilmanowicz. Są obecnie jednym z 115 zespołów bioracych udział w konkursie „Niemiecki ma klasę” w roku szkolnym 2016/2017.
Zadanie konkursowe polega na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę.
Zanim jednak uczniowie przystąpią do działania, zespoły muszą zadać sobie wiele pytań i wspólnie poszukać odpowiedzi - co trzeba zrobić, aby klasa była przyjazna dla wszystkich? Jakie zmiany są potrzebne i możliwe do przeprowadzenia? Jakiego wsparcia potrzebuje zespól przy nowej aranżacji sali lekcyjnej i kto może go udzielić?
Goethe-Institut przygotował materiały, oferuje szkolenia i warsztaty, a zespól projektu „Niemiecki ma klasę” służy pomocą nauczycielom poszukującym informacji.
Tym projektem Goethe-Institut chciałby zachęcić uczniów do działań na rzecz najbliższego środowiska i stworzyć okazję do zdobywanie doświadczeń w partycypacji. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań, współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole. Tak pracowaliśmy
 W 2016 roku projekt uzyskał „European Language Label“, honorowy europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.
Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec .
W tym tygodniu uczniowie zakończyli pracę nad projektem. Nie było łatwo, ale na szczęście na nowo zaaranżowana sala do nauki języka niemieckiego rekompensuje włożony trud. Grupa projektowa zaplanowała każdy krok tego nietypowego przedsięwzięcia. Uczniowie wcielili się w rolę dekoratorów wnętrz, pracowników budowlanych, artystów malarzy. W piątek 3 marca odbyło się oficjalne otwarcie sali 101. Każdy mógł zobaczyć i podziwiać efekty pracy uczniów i przy okazji skosztować cukierka. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie i nauczyciele naszego zespołu będą czuli się dobrze przebywając w naszej sali i być może zwiększy się ich motywacja do nauki języka niemieckiego.  Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 31 marca 2017. Mamy nadzieję, że się uda.