Informatyka 4 Informatyka 5 Informatyka 6 Informatyka 7 Informatyka 8 Karta rowerowa Technika 4 Technika 5 Technika 6 EdB Materiały Informatyka Programowanie flipbook.nowaera

Strefa ucznia

Karta rowerowa

Procedura uzyskania karty rowerowej

Uzyskanie karty rowerowej wymaga postępowania zgodnie z poniższą procedurą:

1. Uczeń powinien pobrać w sekretariacie szkoły (ARKUSZ_ZALICZEN_UCZNIA-karta_rowerowa.pdf).
  2. Wypełnić czytelnie swoje dane osobowe.
  3. Uzyskać wpis (zgodę) rodzica lub prawnego opiekuna(czytelny podpis).
  4. Uzyskać wpis (zgodę) nauczyciela wychowawcy.
  5. Zgłosić się do nauczyciela zajęć technicznych w ustalonym terminie, przed egzaminem z wypełnionym Arkuszem zaliczeń ucznia oraz aktualnym zdjęciem legitymacyjnym.
  6. Uczestniczyć w teoretycznych zajęciach szkoleniowych przygotowujących do zaliczeń.
  7. Przystąpić do sprawdzianu teoretycznego.
  8. Po pozytywnym zaliczeniu sprawdzianu teoretycznego, przystąpić do sprawdzianu praktycznego z jazdy na własnym lub pożyczonym rowerze na placu manewrowym.
  9. Po pozytywnym zdaniu egzaminu zgłosić się po upływie tygodnia od daty egzaminu, do sekretariatu szkoły, po odbiór karty rowerowej.

Warunki ubiegania się o kartę rowerową

1. Do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić uczniowie, którzy nie później niż w dniu egzaminu ukończyli 10 lat.
  2. Uczeń powinien w wyznaczonym terminie, na dwa dni przed egzaminem złożyć wypełniony czytelnie Arkusz zaliczeń ucznia wraz z aktualnym zdjęciem legitymacyjnym.
  3. W przypadku braku podpisu rodzica lub wychowawcy, uczeń nie może ubiegać się o uzyskanie karty rowerowej.
  4. Uczeń musi uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych zorganizowanych w ramach lekcji zajęć technicznych lub innych z wychowania komunikacyjnego.
  5. Uczeń przystępuje do sprawdzenia umiejętności teoretycznych w wyznaczonym terminie, sprawdzian odbywa się w formie testowej.
  6. W przypadku nie zaliczenia lub nie przystąpienia do sprawdzianu w pierwszym terminie, uczeń może przystąpić do jednego sprawdzianu poprawkowego w drugim terminie.
  7. Po zaliczeniu sprawdzianu teoretycznego uczeń przystępuje do sprawdzianu praktycznego z jazdy na rowerze.
  8. Egzamin praktyczny musi się odbywać wyłącznie na rowerze posiadającym wyposażenie przewidziane przez prawo o ruchu drogowym.
  9. Uczniowi, który spełnił wszystkie wymagania egzaminacyjne do kierowania rowerem, wydawana jest karta rowerowa(przygotować zdjęcie o wymiarach 45 mm X 35mm, jeżeli zda egzamin teoretyczny i praktyczny )
  10. Karta rowerowa wydawana jest, na podstawie sporządzonego przez koordynatora sprawozdania z przeprowadzonego egzaminu.
  11. Karta rowerowa wydawana jest w sekretariacie szkoły nie prędzej, jak po upływie tygodnia od czasu egzaminu.
  12. Rejestr wydanych kart rowerowych prowadzony i przechowywany jest w sekretariacie szkoły.
  13. W przypadku utraty lub zniszczenia karty rowerowej rodzic składa pisemne oświadczenie o zaistniałym fakcie. Za duplikat karty szkoła pobiera odpowiednią opłatę.

Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Przystąpienie do egzaminu jest dobrowolne.

1. Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu jednokrotnego wyboru. Uczeń ma prawo do egzaminu poprawkowego. Egzamin obejmuje sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
Test skladający się z 25 pytań, czas 40 minut.
Aby zaliczyć pozytywnie test teoretyczny należy odpowiedzieć poprawnie na 80% pytań.

2. Egzamin praktyczny polega na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych:

- przygotowanie roweru do jazdy
- ruszanie z terenu płaskiego lub pod górkę
-  jazda do przodu po prostej i skręt w prawo i w lewo
-  zmiana pasa ruchu
-  jazda po wyznaczonym torze
-  prawidłowe hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w wyznaczonych miejscach właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe

W czasie jazdy należy zwracać uwagę na następujące czynności:
-upewnić się, czy można skręcić (bardzo ważne: odwrócić głowę w tył na lewo),
- zasygnalizować zmianę kierunku jazdy,
- jeżeli tor jazdy jest wyznaczony liniami nie wolno najechać na te linie,
- uważać, aby nie podpierać się nogami.

Sprawdzian umiejętności praktycznych  odbywać się będzie w wyznaczonym terminie (początek czerwca).

Uczniowie będą zdawać na rowerach szkolnych (rower górski)

Przykładowy tor do egzaminu praktycznego wraz z informacją o sposobie pokonywania tych przeszkód.

Na egzaminie teoretycznym pytania zostaną wymieszane i uczniowie będą pisać test elektronicznie na komputerze lub tradycyjnie w formie papierowej.
Aby zaliczyć pozytywnie test teoretyczny należy odpowiedzieć poprawnie na 80% pytań, czyli 20 pytań.

TESTY NA KARTĘ ROWEROWĄ są spakowane programem do archiwizowania danych WinRAR
(program można pobrać z tej strony)  oraz zabezpieczone HASŁEM.

TESTY dla uczniów klas 4 -  karta_rowerowa_4.rar

TESTY dla uczniów klas 5-8 karta_rowerowa_5-8.rar

Uczniowie mający problem z otwieraniem pliku mogą przyjść na konsultacje(wtorki 14:25- 15:20)
i wysłać na swój e-mail testy.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Strony internetowe o przygotowujące do karty rowerowej.

Super strona   Super testy   TRENING

Karta rowerowa - materiały dla dzieci

1. Kodeks Drogowy dla rowerzystów

2. Karta rowerowa