Nawigacja

  • Spotkanie z IAS-hazard

    W dniu 16.11.2021r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w prelekcjach trzeciej edycja akcji KAS, realizowanej pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” skierowane są przede wszystkim do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i wszystkich szkół średnich. Celem kampanii jest uświadomienie słuchaczom, że:

    • hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,

    • osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach.

    Poprzez spotkania pragniemy skoncentrować się na pokazaniu, że urządzanie gier hazardowych jest nielegalne i że można to zgłosić do KAS. Nadmienię, że akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. Problem nielegalnego hazardu jest znany KAS od wielu lat. Nielegalne punkty gier tworzone są w wielu miejscach - nawet w małych miejscowościach. Funkcjonariusze KAS zauważają, że wśród graczy są coraz młodsze osoby. O ile zmiana przepisów w tym zakresie wprowadziła w legalnych salonach regulamin odpowiedzialnej gry i zakazała gier osobom nieletnim, o tyle w nielegalnych punktach, nastawionych na maksymalny zysk, jest to nieistotne. Poprzez spotkania ze słuchaczami pragniemy przekazać zagrożenia uzależnieniem od hazardu przez młodych ludzi, chociaż sam hazard nie jest jeszcze przez polskie społeczeństwo traktowany jako uzależnienie. Szczególnie niebezpieczne są pozornie niewinne gry internetowe. Często mają ukryte elementy hazardowe, które mogą prowadzić do uzależnienia, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie z p. Anną Wierzbicką bardzo zainteresowało uczniów.

  • Mali Strażacy z klasy 1a

    18 listopada 2021 rok uczniowie klasy 1a wybrali się z wizytą do jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, by choć przez chwilę poczuć się jak Strażacy. Dzieci, przebrane w stroje strażackie, uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w sali OGNIK, podczas których zapoznały się m.in. z zasadami bezpiecznej ewakuacji oraz jak prawidłowo zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i wezwać służby ratownicze. Na zakończenie zajęć, dzieci musiały wykazać się odwagą i umiejętnością pracy w grupie, “gasząc” pożar w mieszkaniu. Wszycy wykonali zadanie “celująco” i otrzymali Certyfikaty Dzielnego Małego Strażaka.

    Mariola Sylwia Bała

  • Debata „Świat wartości w lekturach szkolnych”

        Dnia 17 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyła się po raz pierwszy debata klas siódmych. Jej celem  było zachęcenie młodzieży do czytania lektur szkolnych.

       Korzyści z takiej dyskusji to: kształcenie umiejętności przemawiania publicznego, redukcja stresu podczas wystąpień publicznych, praca nad logiczną argumentacją, wyrabianie krytycznego myślenia, poszerzanie wiedzy o literaturze, nauka pracy w grupie czy kształtowanie postaw obywatelskich.

         Uczniowie klasy 7 a i 7 b przygotowali prezentację na temat wylosowanej lektury. Po przedstawieniu treści lektur odbyła się dyskusja. Wszyscy byli świetnie przygotowani.

         Debata obyła się pod okiem polonistek.Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i paniom za przygotowanie spotkania, które zakończyło się sukcesem.

    Oby więcej takich pomysłów.

                                                                                                                                        Uczniowie klasy 7 b

  • BohaterON w Twojej Szkole

    W listopadzie 2021 roku nasza szkoła wzięła udział w projekcie BohaterON w Twojej Szkole. Była to ogólnopolska kampanię mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

    Ósmoklasiści wzięli  udział w akcji by poznać historię powstania warszawskiego.

    Uczestniczyli w lekcjach historii na temat  powstania warszawskiego, w czasie których wraz z nauczycielami omawiali przyczyny, przebieg i skutki powstańczego zrywu. Uczniowie zastanawiali się wspólnie nad zagadnieniem poświęcenia, oddania życia za ojczyznę  i wyznawane wartości oraz próbowali znaleźć odpowiedź na pytania: ,,Kim jest bohater?”, „Kto był nim dawniej?”, „Kogo tak nazywamy dzisiaj? ’’. Obejrzeli również film ,,Co za historia’’, Ponadto  odbyli wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego i wysłuchali relacji powstańców oraz ich wspomnień. Przeanalizowali także fragmenty prywatnych listów pisanych do rodzin oraz bliskich osób.

    Młodzież skupiła się również na muzyce tego okresu i zapoznała się m.in. z tekstami pieśni„Pałacyk Michla”, „Serce w plecaku” czy „Sanitariuszka Małgorzatka”.

    Poznawszy niezwykłą historię warszawskiego zrywu, młodzi ludzie podjęli działania twórcze i samodzielnie wykonali prace plastyczne w ramach realizacji całego projektu. Prace zostały nagrodzone.

  • Akcja „Krokus” w naszej szkole

    Uczniowie naszej szkoły posadzili przy wejściu do budynku żółte krokusy. Tym samym włączyli się w akcję Żydowskiego Muzeum Galicji w Krakowie i uczcili pamięć dzieci, które zginęły podczas II wojny światowej. Cały szpaler tych pięknych kwiatów zakwitnie wiosną.

    Akcja sadzenia cebulek krokusów odbyła się w ramach projektu „Krokus”. Został on zapoczątkowany w Irlandii przez Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Jego koordynatorem w Polsce jest Żydowskie Muzeum Galicji w Krakowie.

    Celem projektu jest upamiętnienie półtora miliona żydowskich dzieci oraz dziesiątki tysięcy dzieci innych narodowości, w tym polskiej, które zginęły w czasie II wojny światowej.

    W ramach projektu otrzymaliśmy cebulki krokusów. Sadząc długoletnie rośliny wznosimy niejako pomniki, które upamiętniają takie wydarzenia z przeszłości, o których nie możemy zapomnieć.

    Uczniowie na lekcjach historii i koła historycznego zapoznali się z historią Holokaustu.

  • Konsultacje nauczycieli

    Terminy konsultacji online poprzez platformę MS TEAMS:

  • III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w „Trójkach” siatkarskich dziewcząt

    Zawody odbyły się 17 listopada 2021r w SP 7 w Bartoszycach. Niewiele zabrakło zawodniczkom do awansu, należy jednak nadmienić, że większość zawodniczek na co dzień trenuje piłkę ręczną.

    Super dziewczyny

    Skład zespołu: Nicola Kaczanowska, Lilianna Puzdrowska, Oliwia Pietkiewicz, Nikola Ignaczewska, Gabriela Szniggenberg, Aurelia Martusewicz, Justyna Jastrzębska, Hanna Abucewicz

    Magdalena Lewandowska

  • I  i  II miejsce w Mistrzostwach Rejonu w piłce ręcznej dziewcząt

    9 listopada 2021r. w Kętrzynie odbyły się  Mistrzostwa Rejonu 2 W-M SZS w Piłce Ręcznej Dziewcząt – Igrzyska Dzieci - rocznik 2009 i młodsze. Nasze zawodniczki w tym roczniku wygrały wszystkie spotkania, zajęły i miejsce,  co dało im  awans do półfinału.

    Natomiast 16 listopada odbyły się też w Kętrzynie Mistrzostwa Rejonu 2 W-M SZS w Piłce Ręcznej Dziewcząt ale w roczniku starszym 2007 i 2008. Dziewczęta zajęły drugie miejsce i też awansowały do półfinału. Gratuluje szczególnie tym zawodniczkom, które nie trenują na co dzień piłkę ręczna i wspomogły zawodniczki trenujące. 

    Skład zespołu młodszego: Maja Czupajło, Maja Gałuszka, Amelia Ledochowicz, Lena Tomaszewska, Karolina Dyszkowska, Nikola Justynowicz, Aleksandra Poświata, Nadia Siemońska, Amelia Kosińska, Wiktoria Czunkiewicz, Gabriela Waraksa, Sandra Borys, Lilianna Puzdrowska, Nicola Kaczanowska, Aurelia Martusewicz

    Skład zespołu starszego: Nikola Jankowska, Amelia Pałasz, Urszula Iwaniak, Zuzanna Buraczewska, Natalia Jałowiecka, Kornelia Skwarek, Nikola Radziul, Alicja Sienkiewicz, Gabriela Cekała, Paulina Jaźwińska

    Magdalena Lewandowska

  • Obchody Święta Niepodległości

    10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W naszych klasopracowniach uczniowie we współpracy z nauczycielami przygotowali  gazetki ścienne związane z wydarzeniami poprzedzającymi  odzyskanie wolności. Gazetkę  zasługującą na wyróżnienie przygotowała klasa 7D i 4B , gdzie uczniowie wykazali się pomysłowością , ciekawym doborem treści i estetyką. Młodsi uczniowie szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym . Ich piękne prace mogliśmy podziwiać na tablicach umieszczonych na szkolnym korytarzu. I miejsce wśród klas pierwszych zajęły Malwina Woźniak i Nikola Holewa z klasy ID . I miejsce wśród klas drugich zajęły Marcelina Zacharzewska i Milena Cybulska z klasy IIB.I miejsce wśród klas trzecich zajęły Michalina Rumińska i Nikola Pietrusińska z klasy IIIC. Natomiast uczniowie klas starszych stworzyli okolicznościowe lapbooki. Najwyżej oceniono kreatywność i estetykę prac uczniów klasy 8D, która zajęła I miejsce w konkursie. II miejsce ex aequo  zajęły klasy 7D i 7A, a III miejsce klasy 4C, 5B  i 5C. Oczywiście wszystkim gratulujemy.

    W szkole mieliśmy również okazję wysłuchać audycji radiowej, w której przypomniano wydarzenia sprzed lat, dzięki którym Polacy po 123 latach niewoli odzyskali upragnioną wolność.  O godzinie 11:11wszyscy odśpiewaliśmy hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.  Wyjątkowość i uroczysty charakter tego dnia cała społeczność szkolna podkreśliła odświętny strojem  i przypiętymi  kotylionami  w barwach narodowych .Treści patriotyczne tego dnia obecne były na wielu lekcjach a pieśni legionowe przypominały trudną drogę do niepodległości.

  • WYCIECZKA DO LIDZBARKA WARMIŃSKIEGO

    28 października my, czyli  klasa 4a wraz z wychowawcą Joanną Kajda oraz opiekunem - Pauliną Mucha - udaliśmy się na wycieczkę do Lidzbarka Warmińskiego. Pierwszym punktem na naszej liście była Oranżeria Kultury. Przepiękna biblioteka teraz, dawniej pałac letni biskupa Krasickiego. Magiczne miejsce z pięknymi wydaniami książek, w którym poznaliśmy historię i ideę międzynarodowej sieci miast Cittaslow, braliśmy udział w warsztatach „kulinarnych”, przyrządzając potrawy w stylu slow food. Obowiązkowym punktem na naszej liście był Zamek Biskupów Warmińskich, który zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Obejrzeliśmy w nim m.in. wystawy dawnego uzbrojenia, zastawy stołowej czy mebli. Po zwiedzaniu przyszedł czas na obiad w restauracji, po którym udaliśmy się do kina na sens. Zabawna animowana komedia ”Rodzinka rządzi” wszystkim uczestnikom wycieczki przypadła do gustu. Zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do domów. Lidzbark Warmiński oferuje jeszcze moc innych atrakcji, z których na pewno skorzystamy!

  • Akcja sadzenia róż

    27 października 2021 r. wzdłuż ulicy Wybrzeża w Bartoszycach uczniowie klasy 3d włączyli się w akcję sadzenia róż. Organizatorem akcji był Urząd Miasta Bartoszyce. Nasi uczniowie świetnie się przy tym bawili.

  • Drugie życie śmieci

    We wtorek 26 października uczniowie klasy ID wzięli udział  w konkursie „Drugie życie śmieci”, którego organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy.
    Z posegregowanych wcześniej na lekcji przyrody odpadów: słoiki, stare sznurki, odpady bio,  kasztany, szyszki, orzechy czy żołędzie, dzieci wykonały  ekologiczne znicze. Ich pracę możemy podziwiać na załączonych zdjęciach.     Beata Złonkiewicz

  • "Pamiętajmy o tych, którzy odeszli"

    Od kilku lat członkowie Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole we współpracy ze Szkolnym Kołem PCK organizują akcję pod hasłem „Pamiętajmy o tych, którzy odeszli”. W tym celu organizujemy w szkole zbiórkę zniczy a następnie udajemy się z nimi na cmentarz. Na miejscu porządkujemy groby, które są zaniedbane i opuszczone. Szczególną opieką otaczamy groby zasłużonych dla miasta i jego mieszkańców. Zapalamy znicze, by pokazać że pamiętamy. Święto Zmarłych to szczególny czas, w którym warto pielęgnować tradycje by uszanować naszych przodków.

  • Kampania społeczna „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”

    Uczniowie klasy 4 b dołączyli do kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”

    Na godzinie wychowawczej wysłuchali listu Adama, odczytanego dotykiem przez Weronikę. Następnie, podzieleni na grupy, krótko odpisali na list chłopca.

    Obejrzeli również filmy „N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”, „Integracja – Osoby z niepełnosprawnością wzrokową” (zamieszczone na stronie K – P SOSW nr 1 w Bydgoszczy).

  • Las w słoiku

    Piękne lasy w słoikach w wykonaniu uczniów klasy III d.

  • Laureaci konkursu plastycznego " Jesienne drzewa"

    Świetlica szkolna przedstawia laureatów konkursu plastycznego:

    I miejsce na równi zostało przyznane Jakubowi Sroczak i Stanisławowi Jakackiemu uczniom kl II A

    II miejsce Aleksandrze Jakimiec kl I C

    III miejsce Igorowi Nowak kl I D

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek, laureaci dyplomy i nagrody.

    Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie serdecznie gratuluję i dziękuję za zaangażowanie.

    Zachęcam do udziału w kolejnych konkursach, rozwijajcie swoje zdolności plastyczne bo potencjał jest w Was ogromny:):):)

    organizator Ewa Zawadzka

  • Klasa ID w sali edukacyjnej „OGNIK”

    Ogólnopolskie Dni Kariery

    W ramach Ogólnopolskich Dni Kariery klasa I D wybrała się z wizytą do Jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, aby móc z bliska przyjrzeć się pracy naszych dzielnych strażaków. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w sali OGNIK, w trakcie których przebrane w stroje strażackie, mogły nauczyć się m.in. prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia życia, zasad bezpiecznej ewakuacji oraz prawidłowego wzywania służb ratowniczych. Oprócz tego uczniowie klasy I zwiedzali pomieszczenia, z których na co dzień  korzystają strażacy min.: pokój operacyjny czy garaż dla samochodów strażackich. Na koniec naszej wizyty wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę Certyfikat Dzielnego Małego Strażaka oraz odblaski w postaci kamizelki strażackiej.

                Dziękujemy będącym w tym dniu na służbie Strażakom, którzy przybliżyli naszym uczniom jak odpowiedzialna i trudna jest ich praca.

                                                                                                                                                 Beata Złonkiewicz

  • Ogólnopolski konkurs matematyczny "Leon"


    20 października uczniowie klas III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Leon. Udział w konkursie wzięło 25 uczniów z klas III a, b, c oraz d. Młodzi matematycy zmierzyli się z trudnymi zadaniami, których rozwiązanie wymagało od nich logicznego myślenia. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Na wyniki poczekamy dość długo, ponieważ maksymalnie do 3 miesięcy. Na wiosnę ponownie uczniowie klas III wezmą udział w "Leonie".

  • Kampania społeczna "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie" w świetlicy szkolnej

    Świetlica szkolna przygotowała  dla dzieci zajęcia, których celem było:

    • usprawnienie funkcjonowania społeczno-emocjonalnego, kształcenie postawy empatycznej i rozumienia różnorodności społeczeństwa;
    • refleksja nad sytuacją osób niepełnosprawnych w społeczeństwie;
    • kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie;
    • ćwiczenie orientacji przestrzennej i rozwijanie zmysłu dotyku;
    • udział w ćwiczeniach bazujących na wyłączeniu zmysłu wzroku (próba zrozumienia doświadczenia osób niewidomych).

    W trakcie prowadzonych zajęć wykorzystano fragmenty z książek:

    • „Rollek - pies przewodnik”, autorstwa Barbary Gawryluk;
    • „Opowieść o błękitnym psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci”, autorstwa Beaty Majchrzak.

                Jak również materiały audiowizualne:

    • Film „N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”, autorstwa Polskiego Związku Niewidomych.

    Prowadzone zajęcia pozwoliły wprowadzić dzieci w dyskusję na temat świata zmysłów i funkcjonowania ludzi z dysfunkcją wzroku, umożliwiły wyrażenie odczuć, które  towarzyszyły im  w trakcie czynności wykluczających możliwości widzenia poprzez:

    • odgrywanie scen poruszania się osoby niepełnosprawnej z przewodnikiem;
    • poznawanie przedmiotów (określania sytuacji i miejsc) za pomocą pozostałych zmysłów tj. dotyku, słuchu, zapachu;
    • wspólnej zabawy w kole polegającej na wstawaniu, siadaniu, przysiadaniu, wykonywaniu czynność takich jak zdjęcie i założenie buta oraz rozpoznawanie głosów i kierunku osób mówiących.
  • Kampania społeczna „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” w klasie 1a

    15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Białej Laski, czyli święto osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie klasy 1a postanowili dołączyć do Kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. 14 i 15 października 2021 roku dzieci na warsztatach zorganizowanych z tej okazji wysłuchały listu Adama do uczniów, obejrzały filmy pt.: „Nie odwracaj wzroku, otwórz oczy na niewidomych”, „N jak Niewidomy”, dzięki czemu mogły sobie uświadomić, jakiej pomocy potrzebują osoby z dysfunkcją wzroku. Podczas zorganizowanych zabaw uczniowie mogli przez chwilę wczuć się w rolę osoby niewidomej i nauczyć się wykorzystywać inne zmysły poza wzrokiem, aby poznawać otaczający świat. Z zawiązanymi oczami rozpoznawały zapachy „ukryte” w słoiczkach, dotykiem odgadywały, co trzymają w dłoni, z przewodnikiem i białą laską musiały dojść do wyznaczonego miejsca, a w „zaczarowanych” okularach odczytywały tekst. Niby nic trudnego, ale magia okularów polegała na tym, że jedne szkoło było zamglone a drugim był jedynie widok lunetowy. Na specjalnie przygotowanym alfabecie, który imitował alfabet Braille’a, mogły napisać swoje imię. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i wykazywali zainteresowanie poruszaną tematyką. Zajęcia uzupełniła prezentacja na powyższy temat umieszczona na gazetce przy sali 110.

    Mariola Sylwia Bała
    Iwona Kotfica

strona: