Nawigacja

  • Rekrutacja do szkoły muzycznej

    SZANOWNI RODZICE,

    Uprzejmie informujemy, iż Szkoła Muzyczna I stopnia w Bartoszycach rozpoczęła zapisy na rok szkolny 2022/2023.

    Zaproszenie do naszej szkoły kierujemy do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Przypominamy, że nauka w Szkole jest bezpłatna, prowadzona wyłącznie przez zawodowych muzyków, pod nadzorem i zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

    Zainteresowane osoby prosimy o składnie wniosku wraz załącznikami w sekretariatach placówek w terminie  do 20.05.2022 r. 

    Odpowiednie dokumenty, Wniosek, Regulamin Rekrutacji będą do pobrania na stronie: www.bartoszyce.pl w zakładce Szkoła Muzyczna oraz poniżej:

    regulamin_rekrutacji.docx

    wniosek.docx

    Do wniosku należy dołączyć:

    -zaświadczenie lekarskie, o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w szkole muzycznej I stopnia, wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego);

    -w przypadku dziecka, które w danym roku kalendarzowym nie ukończyło 7 lat – opinię poradni psychologiczno- pedagogicznej lub zaświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego.

    Dla kandydatów do Szkoły Muzycznej I st. przeprowadza się badanie przydatności, polegające na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych (m.in. zaśpiewanie z pamięci piosenki, sprawdzenie poczucia rytmu, słuchu muzycznego, koordynacji ruchowej).

    O dokładnej godzinie badania przydatności szkoła powiadomi telefonicznie.

    Wstępne terminy badania przydatności na rok szkolny 2022/2023:

    27.05.2022 r. (piątek) w Bartoszyckim Domu Kultury - od godz. 16.30

    28.05.2022 r. (sobota) w Bartoszyckim Domu Kultury - od godz.10.00

    10.06.2022 r. (piątek) w Bartoszyckim Domu Kultury

    11.06.2022 r. (sobota) w Bartoszyckim Domu Kultury


    W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt tel. pod numerem: 798 527 256

    Zapraszamy!

    Andrzej Mierzejewski
    Dyrektor SM I st. w Bartoszycach


  • Koło Turystyczne Tuptusie z Jedynki

    Koło  Turystyczne Tuptusie z Jedynki razem z innymi uczniami klas piątych kolejny raz poznawali i podziwiali uroki naszego regionu. Tym razem wyruszyliśmy do Lidzbarka Warmińskiego. Na zamku Biskupów Warmińskich w ramach warsztatów edukacyjnych poznawaliśmy historię zamku, odwiedziliśmy zbrojownię i sale muzealne. Następnie przeszliśmy do  Oranżerii Ignacego Krasickiego,  z widokiem na ogrody, które były oczkiem w głowie ostatniego biskupa warmińskiego. Naszą  wycieczkę zakończyliśmy spacerem uliczkami miasta , w trakcie którego nasza pani przewodnik opowiadała o historii miasta , zwracając uwagę na ciekawą zabudowę i pozostałości miejskiej fortyfikacji.

  • Święta majowe

    2 maja 2022 r. obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Flagi Narodowej oraz święto Konstytucji 3 maja. Przygotowania zaczęliśmy już wcześniej, w tygodniu poprzedzającym, czyli 25.04.2022r.-29.04.2022r. Nasze działania w temacie  ,,Tydzień dla Polski’’ były różne. Każdą klasopracownię udekorowaliśmy w barwach biało-czerwonych w chorągiewki, pompony, kwiaty, wstążki. W klasach IV-VIII na lekcjach plastyki uczniowiewykonali prace w grupach, pt. „Historia w obrazach’’ .Najładniejsze prace ozdobiły klasopracownie i korytarze szkoły. Na lekcjach  języka polskiego młodzi poeci tworzyli wiersze. „Czaruję słowami o Polsce”. Na lekcjach  muzyki uczniowie wspólnie śpiewali piosenkę,, Witaj majowa jutrzenko’’.

    02.02.2022r. w poniedziałek nauczyciele wychowawcy i nauczyciele historii przeprowadzili lekcje ,, Konstytucja 3 maja prosto z zamku” we wszystkich klasach IV-VIII.

    Tego dnia wszyscy wyglądali odświętnie, nasze stroje zdobiły kotyliony, serca i kokardki.

    Ze szkolnego radiowęzła usłyszeliśmy wiele pięknych, współczesnych utworów o Polsce.

    O godz. 13.00 wszyscy wzięliśmy udział w miejskich uroczystościach, koncercie patriotycznym na Placu Konstytucji oraz uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Orła Białego.

  • „Bieg po zdrowie”

    We wrześniu 4a przystąpiła do Programu Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Głównym celem programu jest zapobieganie paleniu papierosów wśród uczestników zajęć, zarówno obecnie jak i w przyszłości, w ich dalszym życiu. Zajęcia realizowane były przy użyciu zróżnicowanych metod aktywizujących, które sprzyjają identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywują do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu. Uczniowie klasy 4a zrealizowali cały cykl tj. wszystkie sześć tematów na zajęciach z wychowawcą. Miejmy nadzieję, że program pomoże dokonać młodym osobom słusznych wyborów w przyszłości.

  • Lekcja o segregacji i recyklingu

    27.04.2022r. w klasie IV c odbyła się lekcja edukacyjna dotycząca segregacji i recyklingu.
    Lekcja została przeprowadzona przez pracowników firmy Eko-Bart.  Podczas zajęć dzieci wykazywały się dużą wiedzą na temat segregacji odpadów, jednak przydzielenie niektórych odpadów do odpowiednich pojemników sprawiło uczniom problem. Dzięki tej lekcji uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie jak prawidłowo segregować śmieci, do jakiego pojemnika wrzucić butelkę po soku, przeczytaną gazetę, zużytą chusteczkę czy długopis. Lekcja uświadomiła nam, jak wiele odpadów produkujemy oraz, że można je ponownie wykorzystać pod warunkiem dobrej segregacji 

  • 2 kwietnia- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności z osobami z autyzmem, w naszej szkole przez okres dwóch tygodni odbywały się warsztaty sensoryczne, pt. „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, które zostały przeprowadzone przez p. Monikę Kot- Rogowską , p. Paulinę Muchę i p. Iwonę Kotficę. Warsztaty były przeznaczone przede wszystkim dla uczniów klas integracyjnych. Ich głównym celem było uświadomienie z jakimi problemami na co dzień borykają się osoby z autyzmem, a także docenienie i celebrowanie inności oraz wyjątkowości wszystkich ludzi.

    Autyzm jest niewidoczny. Nikt nie może go zobaczyć. Nie jest też chorobą, ponieważ nie można go wyleczyć, ani się nim zarazić. Jednak sprawia, że doświadczanie świata przez osoby autyzmem jest czasami zupełnie inne. Autyzm to po prostu inny sposób patrzenia na świat i ma to związek z pracą mózgu. Każdy mózg jest inny i wyjątkowy. To jeden z powodów, które sprawiają, że ludzie różnią się między sobą: temperamentem, osobowością, zainteresowaniami czy talentami. Pomimo całej gamy różnic – wszyscy jesteśmy członkami rodzaju ludzkiego i zasługujemy na szacunek oraz bezwarunkową akceptację.

    Niekiedy to, co odczuwają osoby z autyzmem poprzez zmysły – boli, wywołuje niepokój lub złość. Mogą mieć nadwrażliwość lub niedowrażliwość na niektóre bodźce dźwiękowe, wzrokowe, węchowe, smakowe lub dotykowe. Autyzm wprowadza zmysły w błąd. Przytłaczające mogą być głośne lub niespodziewane dźwięki, pewne rodzaje dotyku, zapachy, konsystencja i kolor jedzenia czy widzenie zbyt dużo rzeczy w tym samym czasie. Czasem w ogóle nic nie czują.

    Podczas teoretycznej części warsztatów uczniowie dowiedzieli się m.in. dlaczego autyzm nie jest chorobą, czym charakteryzuje się to zaburzenie, poznali różnice w funkcjonowaniu osób z autyzmem i z zespołem Aspergera. Zaprezentowano metody komunikacji, jakimi posługują się uczniowie z zaburzeniami mowy. Omówiliśmy również krótkie filmy przedstawiające świat widziany z perspektywy osoby z autyzmem.

    Uczniowie na zajęciach, dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, mogli doświadczyć świat widziany autystycznymi zmysłami. Ich zadaniem było rozpoznanie przedmiotów codziennego użytku z zawiązanymi oczami i w grubych rękawicach, by odczuć jak trudno poznawać rzeczy, gdy nasze ręce czują inaczej. Rozpoznawali także intensywne zapachy, aby zrozumieć osoby z nadwrażliwością węchową, które czują zapachy nawet wtedy, kiedy inni ludzie ich nie odczuwają, co może powodować dezorientację i gorsze samopoczucie. Uczniowie mieli okazję przekonać się jak trudno skoncentrować się, usłyszeć i zrozumieć czytaną przez nauczyciela treść, podczas gdy nie widzą nauczyciela a koledzy dodatkowo hałasują utrudniając cały proces, innym wyzwaniem było zagranie w grę „Gorący ziemniak”, ale w hałasie – przy dźwiękach płaczącego dziecka, piły spalinowej, kosiarki do trawy czy dzwoniącego telefonu. Uczniowie próbowali wykonać dyktando graficzne według instrukcji czytanej przez ucznia, w tym samym czasie dwie inne osoby czytały inne teksty.  Zadanie udało się wykonać tylko nielicznym. Te ćwiczenia uświadomiły naszym uczniom z jakimi trudnościami mogą zmagać się osoby nadwrażliwe słuchowo w trakcie lekcji, ponieważ słyszą otaczające ich dźwięki z takim samym natężeniem. Inne zadania, które wykonali uczniowie to: wycinanie figur geometrycznych w grubych rękawicach, wyjmowanie małych kamyków schowanych w misce pełnej ryżu z zamkniętymi oczami, a także obrysowanie labiryntu z odbiciu lustrzanym.

  • "Drużyna Inki"

    W środę 6 kwietnia uczniowie klas 6 i 7 naszej szkoły, mieli okazję uczestniczyć w zajęciach o tematyce historycznej, połączonych z warsztatami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki ciekawej prezentacji, młodzież poznała bliżej historię Danuty Siedzikównej ps. "Inka" - sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK i żołnierza wyklętego. W drugiej części spotkania odbyły się ćwiczenia pierwszej pomocy przy pomocy profesjonalnego fantoma. Dziękujemy organizatorom za ciekawe połączenie lekcji historii z zajęciami praktycznymi oraz za podręczne apteczki, które otrzymał każdy uczestnik spotkania.

  • MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA KLAS TRZECICH

        Zgodnie z corocznym zwyczajem biblioteka szkolna zorganizowała konkurs dla trzecioklasistów mający na celu przyznanie tytułu Mistrza Pięknego Czytania. Pierwszy etap odbył się 22 marca i wzięło w nim udział 18 uczestników. Spośród nich komisja wyłoniła 5 finalistów. Ich zadaniem było piękne przeczytanie nieznanego im fragmentu książki Barbary Kosmowskiej pt. „Dziewczynka z parku”.

        Oto lista laureatów:

    Mistrz Pięknego Czytania – Aleksandra Kaczyńska z kl. 3b

    Wicemistrz Pięknego Czytania – Lena Woszczak z kl. 3c

    Wyróżnienia:

    1. Dominik Łomecki z kl. 3b
    2. Marcel Odziom z kl. 3a
    3. Antonina Szerejko z kl. 3d

    Gratulujemy zwycięzcom!

                                   Barbara Willner

                                   Dominika Grykin-Tołoczko

  • Światowy Dzień Wody

    22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

    Obchody święta przyczyniają się do pogłębienia szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona.

    Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów zostały przygotowane prace plastyczne na temat oszczędzania i dbania o wodę, które zostały umieszczone na gazetkach szkolnych.

    Poprzez szkolny radiowęzeł usłyszeliśmy o obchodach Światowego Dnia Wody oraz wiele cennych informacji o tym, jak mądrze korzystać z zasobów wodnych.

    O tym jak ważna jest woda przypomnieli sobie wszyscy uczniowie naszej szkoły, bo tego dnia mieli okazję ubrać się w odcienie koloru niebieskiego.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tak aktywnie zaangażowali się w to wydarzenie.

    Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło PCK

  • Dzień Muffina

    30 marca przypada Dzień Muffina. To sympatyczne, słodkie święto było w naszej szkole odpowiednio celebrowane. Niektórzy uczniowie upiekli muffiny samodzielnie lub z pomocą rodziców. Inni przynieśli gotowe, kupione wypieki, ale wszyscy cieszyli się tą chwilą słodkiej przyjemności. Królowały wypieki przygotowane własnoręcznie. Na muffinach pojawiały się motyle, jadalny brokat, czekolada lub owoce. Wszystko wyglądało smakowicie.

  • Tuptusie z Jedynki

    Tuptusie z Jedynki, czyli członkowie Koła Turystycznego w SP nr 1 w Bartoszycach w towarzystwie swoich kolegów z klas 7 b, 6a i 5a wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Olsztyna.

    Podczas podróży informacje o naszym regionie, jego przyrodzie i geografii opowiadała p. Danuta Koman, nauczycielka, ale jednocześnie przewodnik terenowy w województwie warmińsko – mazurskim. Gdy przejeżdżaliśmy przez Lidzbark czy Dobre Miasto pokazywała perełki turystyczne naszej krainy: Zamek Biskupów czy Bazylikę kolegiacką .

    W Olsztynie oglądaliśmy seans w Planetarium ,, Ruchy Ziemi’.

    W Muzeum Przyrody poznawaliśmy przyrodę naszego regionu zarówno zwiedzając wystawę, jak też uczestnicząc w warsztatach zakończonych konkursami z nagrodami,

    Na koniec udaliśmy się do Olsztyńskiego Oddziału PTTK, w którym prezes oddziału p. Marian Jurak wręczył Tuptusiom książeczki Młodzieżowej Odznaki Krajoznawczej. Tę odznakę zdobywa się po spełnieniu 6 zadań turystycznych wynikających z regulaminu tej odznaki. Tuptusie pod okiem swojego opiekuna sukcesywnie te punkty realizują.

  • Pierwszy Dzień Wiosny w klasie III d

    21 marca klasa III d postanowiła przywitać nadchodzącą wiosnę. Uczniowie w tym dniu przebrali się w kolorowe i niecodzienne stroje, a niektórzy zadbali również o zmianę fryzury. Dodatkowo w wiosenny poniedziałek odbyły się tzw. lekcje odwrócone. Trzecioklasiści wcielili się w rolę nauczyciela i poprowadzili język polski, matematykę oraz przyrodę. Uczniom bardzo podobała się taka forma zajęć, bowiem wszyscy aktywnie i wyjątkowo uważnie brali udział w lekcjach.

  • „Żeglowanie i czytanie”

          W marcu biblioteka szkolna zamieniła się w zaczarowany statek, którym uczniowie klas pierwszych odbyli niezwykły rejs. Podczas podróży zostali przyjęci do grona czytelników. Pierwszoklasiści nie tylko obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczennice klasy IV c, ale również wzięli udział w konkursie ze znajomości baśni. W prezencie otrzymali książki z serii „Pierwsze abecadło” oraz pamiątkowy dyplom.
    Barbara Willner

  • Pierwszy Dzień Wiosny w JEDYNCE

    21 marca to był w naszej szkole wyjątkowo kolorowy dzień. Zabawne stroje, wymyślne fryzury czy makijaże widać było na szkolnych korytarzach. A wszystko to na powitanie wiosny i ostateczne pożegnanie z zimą. Na długiej przerwie, przy pomocy szkolnego radiowęzła Samorząd Uczniowski umilał czas uczniom i nauczycielom prezentując piosenki, wierszyki, przysłowia i ciekawostki na temat wiosny.

  • Zbiórka dla Ukrainy

    3 i 4 marca 2022r. Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował zbiórkę dla potrzebujących na Ukrainie. Uczniowie, jak zawsze chętnie, włączyli się w pomoc. Dostarczyli środki opatrunkowe, bandaże, opaski uciskowe, koce termiczne, ale również artykuły dziecięce jak mleko, pieluchy czy artykuły higieniczne.

    Zapełniliśmy trzy kartony i przekazaliśmy je harcerzom, którzy zorganizowali transport i wysyłkę.

    Na naszych kolegów i koleżanki zawsze można liczyć. Dziękujemy!

  • Kolonia letnia nad Bałtykiem z wypadem do Niemiec

  • Dzień bez plecaka

    Samorząd Uczniowski zaproponował, aby dzień 15 marca 2022r. był DNIEM BEZ PLECAKA. Zadaniem uczniów było spakowanie swoich podręczników i przyborów w sposób kreatywny, inny niż plecak. Odzew przerósł nasze oczekiwania. Uczniowie uruchomili swoją wyobraźnię, a efekty wywoływały uśmiech na wielu twarzach. Można było zobaczyć: kocie kuwety i transportery, garnki, pojemniki na chleb, wiadra z mopem, koszyki plastikowe, kosze wiklinowe, walizki czy pokrowce na instrumenty.

    Dobrze było zobaczyć uśmiechnięte twarze naszych uczniów i nauczycieli. To sympatyczna odskocznia od trudnej codzienności.

  • Zbiórka rzeczy dla potrzebujących z Ukrainy 🇺🇦

    Dary w dni powszednie do g. 16.00 przyjmuje Szkoła Podstawowa nr 8 z UJN ul. Leśna;

    po 16.00  Hufiec ZHP Bartoszyce w Domu Harcerza przy ul. Jagiellończyka 1/4.

    Więcej informacji na stronie:   https://www.lesiabart.pl/

    Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

    Odzież i okrycie:

    • Koce zwykłe i termiczne
    • Śpiwory
    • Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
    • Materace
    • Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
    • Płaszcze przeciwdeszczowe

    Środki higieny i czystości:

    • Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
    • Dezodoranty
    • Pasta do zębów
    • Szczoteczki do zębów
    • Grzebienie
    • Bielizna damska, męska, dziecięca
    • Podpaski
    • Pampersy
    • Pieluchy dla dorosłych
    • Papier toaletowy i ręczniki papierowe
    • Ręczniki (w tym z mikrofibry)
    • Worki na śmieci
    • Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji
    • Maski filtrujące lub jednorazowe

    Żywność:

    • woda
    • żywność do szybkiego przygotowania (instant)
    • batony (w tym energetyczne),
    • bakalie, orzechy,
    • konserwy,
    • makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
    • narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

    Inne:

    • Zapałki
    • Baterie, powerbanki
    • Oświetlenie, w tym latarki
    • Świece 
    • Zestawy pierwszej pomocy
      Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)

      Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?

    UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane! Jeżeli chcesz przekazać coś z poniższej listy

    • Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
    • Broń biała
    • Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
    • Inny sprzęt militarny i paramilitarny
    • Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
    • Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.

     

  • Z wizytą w Bartoszyckim Centrum Informacji Turystycznej

    24 lutego w Tłusty Czwartek  klasa 4a odwiedziła Bartoszyckie Centrum Informacji Turystycznej. Biuro zlokalizowane jest w Bramie Lidzbarskiej – najstarszym cennym zabytku architektury świeckiej z około 1468 roku. Dzięki uprzejmości Pani Eli Boiwka zwiedziliśmy cztery piętra bramy, obejrzeliśmy wystawę obrazów namalowanych przez lokalnych artystów oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z historią naszego miasta. Na najwyższej kondygnacji  znajduje się zbudowany sto lat temu historyczny zegar Johanna Friedricha Wuehle. Firma z Bockenheim działała do 1966 r., a zegary tej firmy znalazły się m.in. w Atenach, Brukseli, Dreznie, Mediolanie, Wrocławiu i Wiedniu. Zegar w Bramie Lidzbarskiej wyprodukowano w 1921 roku. Po renowacji robi naprawdę duże wrażenie. Nagrodą po wyczerpującej wędrówce po schodach w górę i w dół były smakowite pączki.

    A czy wiecie, że w murach bramy mieściło się dawniej więzienie..?

  • Sercem z Ukrainą

    "Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei." B. Dylan

    Sercem z Ukrainą uczniowie i nauczyciele świetlicy.

strona: