21 października w klasie 5a odbyły się zajęcia relaksacyjne, które poprowadziła pani Barbara Knifka z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach (Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna). Na zajęciach uczniowie poznali różne techniki oddechowe.
Dowiedzieli się, że ćwiczenia oddechowe mają pozytywny wpływ na ich organizm. Mogą one regulować poziom lęku i stresu, zwiększać wydajność organizmu a przede wszystkim go dotleniać. Dzieci wykonały również trening autogenny, który idealnie sprawdzi się jako metoda relaksacji po ciężkim, stresującym dniu lub tygodniu nauki. Zrelaksowani i wypoczęci – w takich nastrojach uczniowie rozpoczęli weekend.
Pod takim tytułem odbyły się zajęcia z pedagogiem szkolnym – panią Iwoną Borkowską. Uczniowie klasy 5a rozmawiali o tym, po co jest przyjaźń, jakie są wartości w przyjaźni, jak poznać, że ktoś jest naszym przyjacielem? Jedno wiemy na pewno - przyjaciele odgrywają w naszym życiu ogromną rolę. Potrzebujemy ich życzliwości, wsparcia, zaufania, a bywa, że i obiektywnej krytyki. To dzięki przyjaźni czujemy się cenni i ważni.
5 listopada – Dzień Postaci z Bajek. Święto stało się okazją, aby przypomnieć ulubionych bajkowych bohaterów, zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować dzieci do wspólnej zabawy w „bajkowym wymiarze”.Przedszkolaki tego dnia przyszły w przepięknych strojach.
„Czy to jabłko, czy pietruszka
chętnie wskoczą mi do brzuszka.
Może śliwka banan też
chcesz być zdrowy - wszystko zjesz”.
Z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw uczniowie klas młodszych wykonali owocowe i warzywne sałatki, koreczki, szaszłyki oraz kolorowe kanapki. Robienie wszystkich dań było wielką frajdą i zabawą. Promując zdrowe odżywianie dzieci wspólnie spożywały owoce i warzywa podczas drugiego śniadania oraz rozwiązywały zagadki. Samodzielnie wykonane kukiełki, posłużyły pociechom w inscenizacji utworu "Jarzynowa awantura". Nie zabrakło krótkiego przedstawienia do utworu J. Brzechwy „Na straganie”.
W ramach Tygodnia Kariery uczniowie klas I b i I c uczestniczyli w zajęciach integracji sensorycznej. Podczas zajęć dzieci pod okiem terapeuty wykonywały różnorodne ćwiczenia angażujące całe ciało oraz układy zmysłów (równowagi, propriocepcji - czucia własnego ciała, dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku). Zajęcia odbyły się w sali przeznaczonej do terapii SI. Podczas wizyt uczniowie korzystali ze sprzętu i pomocy, który wspiera rozwój ruchowy dziecka oraz usprawnia jego funkcjonowanie w różnych sferach. Nie zabrakło oczywiście dobrej zabawy. Pierwszoklasiści poznali także zawód fizjoterapeuty, pedagoga i masażysty. Dodatkowo w tym dniu uczniowie zaprezentowali w klasie wybrane zawody.
Realizując projekt "Bartoszyce-moje miasto, jego przeszłość i dzień dzisiejszy" uczniowie klasy II b z przewodnikiem, panią Danutą Koman wyruszyli na pierwszy spacer ulicami naszego miasta. Poznaliśmy serce miasta, czyli jego rynek. Dowiedzieliśmy się gdzie znajdowały się mury obronne średniowiecznego grodu. Zwiedziliśmy Bramę Lidzbarską, jedną z trzech bram, które kiedyś wiodły do miasta. Obecnie mieści się tam Bartoszyckie Centrum Informacji Turystycznej. Dzięki życzliwości pracowników mogliśmy obejrzeć mechanizm zegara, który wskazuje godziny od setek lat.
24 października dzieci z Oddziału Przedszkolnego odwiedziły Konsulat Świętego Mikołaja - jest magicznym miejscem, w którym pod czujnym okiem Elfów odbywają się warsztaty oraz pokazy malowania bombek i ozdób choinkowych . W miejscu tym znajduje się fabryka, galeria i muzeum bombek oraz świąteczne miasteczko. Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie to jedyna w swoim rodzaju atrakcja Warmii i Mazur. Miejsce to splata naukę z zabawą i gwarantuje niesamowite wrażenia, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
W czwartek 13 października uczniowie klasy II b i II d brali udział w warsztatach organizowanych w Więziennej piekarni w Bartoszycach. Piekarz Artur Ziemacki opowiedział nam w jaki sposób powstaje ciasto, z którego piecze się chleb żytni na naturalnym zakwasie. Dzieci formowały i dekorowały swoją bułeczkę z pszennego ciasta. Każdy uczestnik warsztatów przygotował również chleb do wypieku. Kiedy pieczywo piekło się w piecu zwiedziliśmy pomieszczenia dawnego aresztu. Wracaliśmy ze świeżo wypieczonym chlebem i bułeczką, które pięknie pachniały i wspaniale smakowały.
Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z naszej klasy złożyły swoim kolegom życzenia i wręczyły upominki: imienne worki z motywem Minercraft oraz dyplomy. To nie była jedyna niespodzianka! Koleżanki przygotowały również quiz wiedzy o klasie, który wygrał Krzysztof oraz konkurs rzutów papierowymi kulkami do kosza - i tutaj najlepszy okazał się Oliwier.
Jeszcze raz życzymy Wam dużo uśmiechu na co dzień oraz spełnienia marzeń!!!
7 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja,w którą zaangażowało się wiele szkół.
Z tej okazji został przeprowadzony w naszej szkole konkurs z ze znajomości tabliczki mnożenia wśród uczniów klas IV. Konkurs miał na celu wyłonienie z każdej z klas czwartych Mistrza Tabliczki Mnożenia.
Mistrzami Tabliczki mnożenia zostali:
IV a :
I miejsce - Marcel Wojtasik
II miejsce – Dominik Dębczyński
III miejsce – Marcel Odziom
IV b :
I miejsce – Julian Grzywacz
II miejsce – Jakub Kwieciński
III miejsce – Aleksandra Bukowska
IV c :
I miejsce: Nikola Pietrusińska
II miejsce: Oliwier Drabanek, Aleksandra Żylińska
III miejsce: Michalina Rumińska
IV d:
I miejsce – Filip Ulewicz
II miejsce – Oliwier Mazuro
III miejsce – Jakub Warpas
Wyróżnienie otrzymali: Emilia Pisarek, Alexandra Onyszczak, Karolina Pierzchanowska.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji.
14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się apel przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Oklaskom nie było końca. Po części artystycznej Pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom szkoły.
Nauczycielom życzymy wytrwałości, niekończącej się energii, satysfakcji z codziennej pracy oraz mnóstwa powodów do uśmiechu i zadowolenia.
Mieszkamy w województwie warmińsko - mazurskim, czyli gdzie, na Warmii, czy na Mazurach?
Może ani tu, ani tu. Czyli gdzie?
Gdzie jest Warmia, a gdzie Mazury?
Na takie pytania ,,Tuptusie z Jedynki’’ razem ze swoimi kolegami szukają odpowiedzi podczas wycieczek po regionie.
13 października byliśmy w Węgorzewie, a więc na Mazurach.
Zwiedzając Muzeum Kultury Ludowej poznaliśmy codzienne życie Mazurów: jak mieszkali, czym się zajmowali, jak wyglądały ich domy, przedmioty codziennego użytku, jak świętowali.
Podczas lekcji muzealnej przenieśliśmy się do mazurskiej szkoły z XIX wieku.
Niemałą frajdą, ale też sporą trudnością było pisanie obsadką ze stalówką i atramentem. Nie dość, że litery wychodziły jak ,, kulfony’’ to jeszcze kleks za kleksem. Z tym zadaniem najlepiej poradziły sobie nasze Panie .
Pierwszy finał odbył się w Mrągowie 6 października 2022r, w którym zawodniczki z rocznika 2010 i młodsze zdobywają brązowy medal w Mistrzostwach Województwa w piłce ręcznej dziewcząt Igrzyska Dzieci „Moje boisko Orlik 2012”. Dwa mecze wygrane, jeden przegrany jednym punktem, drugi przegrany po rzutach karnych. Niewiele zabrakło do zdobycia wyższego miejsca. Mimo to zawodniczki spisały się bardzo dobrze.
Drugi finał odbył się w Bartoszycach 13 października 2022r., w którym zawodniczki z rocznika 2008 i młodsze zdobywają pierwsze miejsce w Mistrzostwach Województwa w piłce ręcznej dziewcząt Igrzyska Młodzieży Szkolnej „Moje boisko Orlik 2012”.Dziewczęta wygrywają wszystkie mecze. Medale i nagrody indywidualne wręczali Pani Dyrektor Halina Jędrzejewska i Pan Jerzy Cimoszyński Wiceprzewodniczący ds. sportowych Szkolnego Związku Sportowego.
Zawodniczki młodsze: Nicola Kaczanowska, Oliwia Pietkiewicz , Aurelia Martusewicz, Lilianna Puzdrowska, Gabriela Szniggenberg, Sandra Borys, Iga Józepajtis, Konstancja Spała, Laura Ludwiczak, Daria Adamkiewicz, Gabriela Klimuk, Lena Śliwińska, Maja Zamaria, Malwina Kajda, Wiktoria Okuniewska.
Trenerzy: Magdalena Lewandowska i Dariusz Kusnierz
Zawodniczki starsze: Maja Gałuszka, Maja Czupajło, Karolina Dyszkowska, Wiktoria Flis, Aleksandra Poświata, Gabriela Waraksa, Lena Tomaszewska, Nikola Justynowicz, Nikola Jankowska, Wiktoria Czunkiewicz, Nadia Siemońska, Amelia Ledochowicz, Amelia Pałasz, Zuzanna Buraczewska, Urszula Iwaniak, Amelia Kosińska
Trener: Magdalena Lewandowska
W piękny jesienny dzień uczniowie klasy III a i III b wybrali się na wycieczkę do lasu. Przywitał nas Pan leśniczy i zabrał na spacer po lesie. Mieliśmy okazję obserwować ślady jesieni w lesie, podziwiać poszczególne gatunki drzew. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały warstwową budowę lasu oraz różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Po spacerze czekało na nas ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek i wesołe zabawy w grupie rówieśniczej. To była bardzo udana wyprawa.
3 października 2022 roku w szkolnej auli odbyło się Ślubowanie na ucznia. W tym roku pasowanych zostało 71 uczniów z trzech klas 1 a, 1 b oraz 1 c. W uroczystości udział wzięli zaproszenia goście, burmistrz miasta Bartoszyce Pan Piotr Petrykowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Romualda Traugutta Pani Halina Jędrzejewska, rodzice oraz uczniowie i nauczyciele. Pierwszoklasiści przed aktem pasowania zaprezentowali swoje umiejętności taneczne oraz wokalne. Całą uroczystość uwieczniła Telewizja Kablowa Bart-sat. Życzymy naszym pierwszoklasistom wszystkiego najlepszego z okazji dołączenia do społeczności szkolnej, sukcesów oraz niezapomnianych przeżyć.
W ramach obchodzonego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka ogłosiła konkurs dla uczniów klas I-III na zakładkę do książki z cytatem o książkach lub czytaniu. Wpłynęło 81 prac, z czego 19 zostało nagrodzonych.
Gratuluję laureatom i dziękuję za ogromne zaangażowanie wszystkim uczestnikom.
Wyniki rywalizacji:
I miejsce: Hanna Klimuk kl. 2 b, Michał Rumiński kl. 1 b
II miejsce: Zuzanna Czupajło kl. 2 c, Iga Wiśniewska kl. 1 b
III miejsce: Malwina Woźniak kl. 2 d, Jakub Modrzejewski kl. 2 b
Wyróżnienia:
Marcelina Zacharzewska kl. 3 b, Karol Kozieł kl. 2 c,
Anna Brończyk kl. 2 c, Nadia Pieciun kl.2 c, Kinga Socha kl.2 c,
Kacper Rybiński kl. 3 b, Nadia Kajda kl. 2 b, Blanka Mauch kl. 1 b,
Mateusz Ingielewicz 2 b, Karolina Łach 2 c, Wojciech Nowak kl. 1 c,
Milena Cybulska kl. 3 b, Aleksandra Jóźwicka kl. 2 b
Barbara Willner
Szaszłyki owocowe, czemu nie? W takiej postaci z pewnością dzieci chętniej sięgną po owoce, a i dorośli na pewno się na nie skuszą. Przygotowanie jest bardzo łatwe, a do wykonania można użyć ulubionych owoców. 27.09.2022 r. uczniowie klasy 2a zamienili się w kucharzy i wyczarowali smakowite, słodkie owocowe szaszłyki, które stanowią świetną alternatywą słodyczy. Smacznego!
W dniach 4-6 października gościmy fotografa w szkole.
Drobne zmiany w grafiku
Zdjęcia będą wykonywane w auli w/g grafiku:
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego poznawały zasady bezpieczeństwa na drodze. Uczyły się w jaki sposób przechodzić przez pasy przy których znajduje się sygnalizacja świetlna. Jako podsumowanie każdy wykonał swój sygnalizator świetlny.
W tym roku nowy rok szkolny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Romualda Traugutta w Bartoszycach wraz ze Szkołą Podstawową nr 3 oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego przywitali wspólnie na pod pomnikiem Orła Białego na pl.Bohaterów Westerplatte. Uroczystość była połączona z obchodami 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przedstawiciele delegacji samorządowych, służb mundurowych oraz szkół złożyły pod pomnikiem Orła Białego wiązanki kwiatów i znicze.